خانه / سرگرمی / هیجان انگیزترین و خطرناک ترین ورزش جهان

هیجان انگیزترین و خطرناک ترین ورزش جهان

پرواز مثل یک پرنده همیشه در ذهن انسان و جزو آرزوهای انسان بوده، تقریبا هرکسی میل دارد حداقل یک بار پرواز را تجربه کند و اکنون با لباس های خاص بالدار، پرواز انسان به صورت عملی محقق شده است.

برخی می گویند تاریخ اختراع این لباس برمی گردد به سال ۱۹۰۰، در سال ۱۹۱۲ چترباز اتریشی فرانز رایشلت از روی برج ایفل با لباس بالدار پرید و اولین رکورد شیرجه با لباس بالدار را از خود به جای گذاشت.

در سال ۱۹۳۰ چتربازان دیگری مانند لئو والنتین، کلم سون، و هری برای ایجاد انواع دیگری از شیوه های پرواز به نام های wingsuits و Wingsuit  تلاش کردند اما جان خود را در این روند از دست دادند.

در سال ۱۹۹۷ طراح فرانسوی پاتریک گایاردون  طراحی این لباس را توسعه داد و برشور های مختلفی برای این لباس تهیه کرد که عمدتا از پارچه تهیه شده بود و به شکل سنجاب یا خفاش ایجاد شده بود و در همین سال بود که اولین پرشها در نروژ و ایتالیا با لباسهایی که پاتریک طراحی کرده بود انجام شد.

سیر تحول لباس بالدار از سال ۱۹۰۰ تا ۲۰۱۳ را می توانید در ویدئوی زیر ببینید

این نوع لباس سطح مقطع بدن انسان را تقریبا سه برابر و مقاومت بدن را در مقابل هوا زیاد می کند، بنابراین پریدن از ارتفاع با این لباس، سقوط را به یک فرود کنترل شده با سرعت زیاد تبدیل می کند.


پرش با لباس بالدار یکی از خطرناک ترین کارهای بشر در طول تاریخ محسوب می شود.
برای کسب مجوز پرواز با این لباس عجیب، نیاز به تجربه ۲۰۰ مرتبه پرش با چتر نجات در مدت ۱۸ ماه و یا ۵۰۰ مرتبه پرش با چتر نجات به طور کلی است.
کسانی که توسط این لباس بالدار پرش می کنند، با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت از بالای صخره ها و کوه ها در ارتفاع چند صد متری از سطح زمین پرواز می کنند، بنابراین کوچک ترین حرکت اشتباه در این لباس، آخرین اشتباه خواهد بود.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  6 وسیله که سفر شما را بسیار راحت و آسان خواهد کرد


یکی از شخصیت های مهم در پرواز با لباس بالدار، والری روزو است که یک رکورد جهانی جدید را برای روسیه تعیین کرد. در ۵ اکتبر ۲۰۱۶ پس از یک سفر ۲۱ روزه به یکی از بالاترین قله های جهان – کوه چو اویو، بین چین و نپال، در نوک کوه ایستاده بود و از فاصله ۷۷۰۰ پایی پرید و رکورد قبلی که متعلق به فردی در سال ۲۰۱۳ پرش از ۵۰۰ متر را شکست.

با توجه به آمار باور نکردنی مرگ و میر در چتر بازی معمولی، مطمئنا این ورزش نیز با ریسک بسیار بالایی همراه است.
پس اگر تمایل به پرش با این لباس خاص دارید و تجره کافی ندارید، باید از قبل به فکر یک مراسم تشییع باشکوه جنازه باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *