خانه / پزشکی و سلامت / ۷ اثر مخرب کمبود ویتامین دی در بدن

۷ اثر مخرب کمبود ویتامین دی در بدن

پژوهش های منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه نشان می دهد که حدود ۴۲ درصد از بزرگسالان این کشور دچار فقر ویتامین دی هستند. این در حالی است که سطوح مناسب ویتامین D از اشکال مختلفی از سرطان مانند سرطان پروستات و سرطان سینه، افسردگی و ضعف سیستم ایمنی بدن پیشگیری می کند.

کمبود ویتامین D با دریافت کمتر از ۶۰۰ واحد از این ویتامین در روز برای زنان و مردان مرتبط است و می تواند منجر به عوارض بسیار جدی و حتی مرگ زودرس شود

 

خطر بیماری های قلبی عروقی

 

 

بنا به اعلام کالج متخصصان قلب آمریکا، سطوح پایین ویتامین دی با خطر ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب همراه است و شانس ابتلا به این بیماری ها را تا ۳۲ درصد افزایش می دهد.

از سوی دیگر سطوح کافی ویتامین دی و دریافت حداقل ۶۰۰ واحد از این وتامین در روز با کاهش خطر ابتلا به التهاب، بیماری های قلبی و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن همراه است.

 

ابتلا به آلزایمر

 

 

سطوح پایین ویتامین D با خطر ابتلا به زوال عقل و توسعه بیماری آلزایمر در ارتباط است. برخی آمارهای تکان دهنده حاکی از آنند که کمبود ویتامین دی خطر ابتلا به آلزایمر را تا ۱۲۲ درصد افزایش می دهد. حتی کمبود متوسط این ویتامین خطر ابتلا به فراموشی را در افراد بالای ۵۵ سال تقویت می کند.

 

کاهش شانس زنده ماندن در اثر سرطان

 

 

تحقیقات برجسته منتشر شده در مجله بالینی غدد درونریز و متابولیسم اشاره می کند که در مبتلایان به سرطان، شانس بقا در صورت کمبود و فقر ویتامین D کاهش می یابد، در عوض مبتلایان به سرطان های روده بزرگ، سینه و لنفوم در صورت دریافت سطوح کافی ویتامین D، شانس بقای خود را تا دو برابر افزایش خواهند داد.

 

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  8 مورد از بهترین غذاهای حاوی ویتامین D

کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن

ارتباط بین سطوح ویتامین دی و سیستم ایمنی بدن به اثبات رسیده است و هر چه ویتامین D بیشتری دریافت کنید، شانس ابتلای شما به بیماری های ناشی از ضعف سیستم ایمنی مانند پنومونی و ذات الریه کاهش می یابد این در حالی است که کمبود ویتامین دی خطر ابتلا به پنومونی را تا ۲٫۵ برابر افزایش می دهد. خطر ابتلا به سایر بیماری های تنفسی نیز با فقر این ویتامین بالا می رود.

 

بیماری پنومونی

 

 

افسردگی

مطالعات منتشر شده در مجله انگلیس روان پزشکی نشان می دهد که سطح ناکافی وتامین دی در جریان خون شانس تشخیص افسردگی را دو برابر می کند.

 

سطوح بالاتر از درد و التهاب

 

 

کمبود ویتامین D در خون منجر به ایجاد پاسخ های التهابی در نتیجه حملات سیستم ایمنی بدن و ایجاد درد در مفاصل می شود. تقریبا ۳۰ درصد کسانی که از فقر ویتامین D رنج می برند مستعد ابتلا به یک بیماری خود ایمنی شناخته شده به عنوان ورم مفاصل پسوریاتیک هستند.

به همین ترتیب، تحقیقات نشان داده است که ۶۲ درصد افراد مبتلا به این بیماری خود ایمنی دچار کمبود ویتامین دی هستند.

 

افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات

 

 

موسسه آمریکایی سرطان اعلام کرده که در افراد با سطوح بالای ویتامین دی سرطان های پروستات، روده بزرگ و لوزالمعده کمتر اتفاق می افتد. با این حال شانس ابتلای مردان به سرطان پروستات ۵ برابر می شود، اگر دچار فقر ویتامین D  باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *