خانه / پزشکی و سلامت / افرادی که این ویتامین را ندارند، ۷۷% ضعیف ترند!

افرادی که این ویتامین را ندارند، ۷۷% ضعیف ترند!

ویتامین D

پژوهش جدید دانشگاه تولسا نشان می دهد عدم دریافت کافی ویتامین D به شکلی جدی بر عملکرد قدرتی و ورزشی افراد اثر می گذارد.

 


پژهشگران سطح ویتامین D را در خون بیش از ۱۰۰ ورزشکار بررسی کردند. آن ها همچنین سرعت دوندگی، ارتفاع واندازه پرش، وزن و یک تکرار بیشینه (۱RM) این ورزشکاران را نیز آزمایش کردند. حدودا یک نفر از هر ۳ نفر از این ورزشکاران با کمبود سطح ویتامین D (کمتر از ۷۲ نانومول در هر لیتر خون) مواجه بود.

.
برای اینکه بتوانیم حداکثر قدرت را محاسبه نماییم، باید در وهله اول بدانیم حداکثر وزنه ای که یک فرد می تواند برای تعداد یک بار آن را حرکت دهد چه مقدار است. که به آن یک تکرار بیشینه یا ۱RM اطلاق می شود.

 

ورزشکارانی که از کمبود ویتامین D رنج می بردندنسبت به افرادی که مقادیر بالاتری از این ویتامین را داشتند، در یک تکرار بیشینه حرکت اسکوات به میزان ۷۷% ضعیف تر عمل می کردند. علاوه بر این مسئله، دوی کوتاه تر و همچنین پرش افقی این افراد به میزان ۸۰% کوتاه تر از آن ها بود.

.

چه دلیلی می تواند داشته باشد

دکتر ریچل هیلد براند می گوید یکی از تئوری های مطرح شده این است که ویتامین D می تواند به شکلی موثر به آزاد شدن کلسیم از سلول های ماهیچه هنگام فرایند انقباض عضلانی کمک کند.
این عمل می تواند منجر به انقباض سریع تر و قوی تر کمک کند. بدین معنا که شما می توانید بیشتر بپریدف سریع تر بدوید و یا وزنه سنگین تری را بلند کنید.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  فواید نوشیدن قهوه در کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد

.
دکتر براد شوئنفلد، استادیار رشته علوم تمرینی کالج لمن، نسبت به تاثیر بسزای ویتامین D بر روی قدرت افراد تردید دارد. وی معتقد است که پژوهش مذکور در ابعاد کوچک انجام شده و فقط بر روی ارتباطی بین ویتامین D و قدرت تمرکز کرده است به همین دلیل نمی تواند این مسئله را به عنوان علت و معلول پذیرفت.

.
با این حال، وی می گوید که شواهدی وجود دارد که بر اساس آن می توان به نقش ویتامین D در قدرت ماهیچه و رشد آن پی برد.
صرف نظر از این مسائل، پژوهش انجام شده در سال ۲۰۱۰ نشان داد که ۴۲ درصد افراد بزرگسال آمریکایی با مشکل کمبود ویتامین D مواجه هستند.
بنابراین کاملا توصیه شده تا سطح کافی از این ویتامین را دریافت کنیم.

.
پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم آمریکا توصیه کرده که روزانه بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ IU ویتامین دی مصرف کنیم. به این منظور شما می توانید از مواد غذایی سرشار از این ویتامین مانند ماهی های پرچرب یا شیر تقویت شده استفاده کنید که حدود ۱۰۰ IU ویتامین دی در هر فنجان آن یافت می شود. همچنین در صورت نیاز مصرف مکمل ها نیز توصیه می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *