خانه / گردشگری / سفر به هند تجربه ای که نباید از دست داد

سفر به هند تجربه ای که نباید از دست داد

هند یا هندوستان نام کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو است. هند از شمال غربی با پاکستان، از شمال با چین ، بوتان ، نپال و تبت و از شمال شرقی با برمه و بنگلادش همسایه است. همچنین هند از غرب با دریای عرب از شرق با خلیج بنگال و از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد. هندوستان به دلیل پهناوری سرزمین و گستردگی نژادها و ادیان و فرهنگ های گوناگون مکان ها ، جاذبه های توریستی فراوانی دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

.

دهلی نو: بزرگترین معبد هندویی جهان

 


معابد هندو در جهان بسیار معروفند مطابق مندرجات کتاب گینس معبد آکشاردام هند به عنوان بزرگترین معبد هندویی جهان شناخته می شود که در شهر دهلی نو قرار دارد.
معبد آکشاردام در سال های اخیر احداث شده است. این معبد مدرن و مجلل ، در فضای بسیار بزرگ ( با وسعت ۳۰۰  هکتار ) قرار دارد. در طی مدت زمان کوتاه ،  این معبد به یکی از مهم ترین مکان های دیدنی دهلی نو هند تبدیل شده و در حال حاضر ، هرهفته بیش از ۱۰۰ هزار نفر از این معبد بازدید می نمایند.

.
زمین معبد اهدایی حکومت ایالتی دهلی بوده است. ساختمان های اصلی و فرعی معبد ، با بتون ساخته شده اند. این معبد در طی ۵ سال ساخته شده و در احداث آن  ۱۱ هزار معمار ، بنا و کارگر به صورت داوطلبانه شرکت داشتند.  علی رغم اینکه در این معبد حیات اجتماعی و فکری مردم هند در طول تاریخ بیان شده و مجسمه شخصیت های مطرح علمی ، سیاسی و اجتماعی هند در محوطه سالن های آن قرار داده شده است ولی در آن هیچ اشاره ای به دوران اسلامی تاریخ هند نشده است. گویی تاریخ هزار ساله اسلام در هند و به ویژه دوره حکومت سلطنت هیچ اثری در فرهنگ و تمدن و زندگی مردم نداشته است.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  آتش بازی های پر هیجان چگونه به وجود می آیند؟

.

دهلی نو  : آرامگاه مهاتما گاندی

 


در شهر دهلی اماکن دیدنی زیادی وجود دارد و از مهمترین اماکن گردشگری هند بازدید از بنای یادبود مهاتما گاندی رهیر نهضت ضد استعمار هند خالی از لطف نیست. مهاتما گاندی رهبر سیاسی و مذهبی هندی ها در سال ۱۹۴۸ میلادی به قتل رسید. مقبره او در شهر دهلی و در میان فضایی سبز به شکل سکویی چهار گوش از مرمر سیاه قرار دارد.

.

 

بمبئی : موزه ویکتوریا هند

 


موزه ویکتوریا در جنوب شهر و محله ی توریستی کولابا و در میان باغ بسیار بزرگ ویکتوریا واقع شده است. این مکان که از دیدنی های پربازدید هندوستان می باشد علاوه بر اشیاء و اسناد دیدنی داخل موزه ، باغ ویکتوریا نیز ار مکان های تماشائی بمبئی به شمار می رود.
در سال ۱۸۶۲ قطعه زمینی به مساحت ۱۵ هکتار در کولابا جهت احداث باغ ویکتوریا اختصاص داده شد و در نوامبر ۱۸۷۲ به روی عموم گشوده شد. از آن زمان تا کنون  ۷ هکتار دیگر به این باغها اضافه شده است . باغ دارای معماری منحصر به فرد و زیبایی می باشد که موزه ویکتوریت نیز در آن واقع شده است.

.

آگرا : تاج محل

 


از پرآوازه ترین بناهای جهان ، آرامگاه زیبا و باشکوهی است در نزد یکی  شهر آگرا که در ۲۰۰  کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هندوستان واقع شده است و یکی از عجایب هفتگانه دنیا به شمار می رود. این بنا به دستور شاه جهان امپراطور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی تبارش به نام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتار محل که در سال ۱۶۳۱ در سفری جنگی به هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده است . خود شاه جهان نیز بعدتر در همان جا به خاک سپرده شد. همانطور که مشخص است نام این بنا ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی ، هندی و اسلامی بنا شده است و در ساخت آن از ۲۰ هزار هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا و به خصوص ایران ، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته اند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  عجیب ترین ساختمان های جهان

.

گوا : کلیسای بوم ژیزوس

 


کلیسای بوم ژیزوس گوا که به کلیسای زاویر مقدس مشهور است و یکی از جاذبه های گردشگری گوا محسوب می شود ، همراه با مومیایی زاویر مقدس که در منطقه گوای کهنه شهرت و جذابیت ویژه ای دارد. کار ساخت این  کلیسا از سال ۱۵۹۴ میلادی آغاز و در سال ۱۶۰۵ به پایان رسیده است که ساختن این کلسیا ۱۱ سال طول کشید و کل هزینه ساخت این کلیسا را یک مرد پرتقالی اهدا کرده است.

پیکر مومیایی شده زاویر مقدس مبلغ اسپانیایی در تابوتی شیشه ای و بر روی یک طاق بلند و در پشت حصار شیشه ای قابل رویت است. فرانسیس زاویر مقدس ، نخستین مبلغ مسیحیت در گوا بود که سال ۱۵۴۲ وارد گوا شد و ۱۰ سال در اینجا ماند و طی  این ۱۰ سال به ژاپن ، مالزی ، اندونزی و سری لانکا هم سفر کرد. در راه رسیدن به چین بیمار شد و در روز سوم دسامبر ۱۵۵۲ در یک جزیره درگذشت.

 

 

او قبل از مرگ وصیت کرده بود در هر کجای دنیا که بمیرد باید پیکرش را به گوا بیاورند. گفته می شود به خاطر همین وصیت چهار ماه پس از مرگ زاویر گور او را گشودند و جسدش را دست نخورده یافتند. یعنی جسد بطرز معجزه آسایی نگندیده بود. . اکنون او در این کلیسا آرمیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *