خانه / سرگرمی / چگونه بهترین استفاده را از زمان ببرید؟

چگونه بهترین استفاده را از زمان ببرید؟

بیشتر افراد به فرصت هایی که در هر روز کاری از دست می رود توجهی ندارند. یکی از راههای استفاده بهینه از زمان این است که در حال حاضر چگونه از وقت خود استفاده می کنید.
هنگام رفتن به محل کار درباره روزی که در پیش دارید فکر کنید. این کار باعث می شود تا مراحل انجام کارها در ذهن شما مرتب شود. در این صورت مشغول شدن و انجام دادن کارها ساده تر می شود.
ارزش وقت:

وقت شما چقدر ارزش دارد؟

 


محاسبه این که زمان برای شما چه قدر ارزش دارد و چه مقدار از آن به طور موثر مورد استفاده قرار نمی گیرد یک کار بسیار ضروری است. با استفاده از یک فرمول خیلی ساده می توانید محاسبه کنید که هر ساعت و هر دقیقه از زمان کاری شما چقدر ارزش دارد .

پس با استفاده از نتایج به دست آمده هزینه نسبی انجام هریک از کارهای روزانه را برآورد کنید. با توجه به نتایج این تجزیه و تحلیل می توانید تصمیم بگیرید که مثلا ملاقات های کاری خود را تنظیم کنید یا اینکه بهتر است این کار را به کس دیگری واگذار کنید.

.
برای محاسبه ارزش هر دقیقه از زمان کاری حقوق سالیانه خود را در ۱٫۵ (هزینه های سربار) ضرب کنید و بعد حاصل را بر تعداد ساعت کار در سال تقسیم کنید. تعداد ساعات  کار در سال را می توانید با ضرب تعداد ساعات کار در یک هفته در تعداد هفته های سال به دست بیاورید.
مثلا اگر شما ماهیانه ۱۸۰ هزار تومان ماهیانه دریافت می کنیدبرای به دست آوردن ارزش یک دقیقه از زمان کاری به روش زیر عمل کنید.

.
حقوق سالیانه ضرب در سربار =  ۳٫۲۴۰۰۰۰= ۱٫۵*۱۲*۱۸۰۰۰۰
تعداد ساعات کاری در سال = ۲۳۳۲ = ۵۳*۴۴
تعداد دقیقه های کار در سال = ۱۳۹۹۲۰ = ۶۰*۲۳۳۲
ارزش هر دقیقه به ریال = ۲۳۱ = ۹۲۰/۱۳۹ :۳۲۴۰۰۰۰

.

عملکرد زمانی خود را بالا ببرید

 


برای این کار عملکرد خود را در کوتاه مدت بالا ببرید، می توانید فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید و در طول زمان آن را چندین بار مطالعه کنید. اگر کار جدیدی اضافه شده است آن را در فهرست بنویسید و کارهایی را که انجام داده اید را خط بزنید.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  8 قانون مهم برای موفقیت

قبلا توصیه کردم که فهرست زمان بندی از کارهای خود تهیه کنید . به فهرست زمان بندی نگاه کنید و ببینید در کدام موارد وقت شما تلف شده است . پس برای استفاده بهتر از این اوقات برنامه ریزی کنید .
اگر می خواهید کار کرد خود را در دراز مدت بالا ببرید سعی کنید اصلاحاتی را که در برنامه ایجاد می کنید عمیق تر باشد. الگوهایی را که ناراضی هستیدشناسایی کنید به خصوص عادت های بدی را که پیدا کرده اید شناسایی کنید.

زمانی که موفق به شناسایی موارد مشکل آفرین شدید برای رفع آنها به خودتان وقت کافی بدهید و با حوصله به آنها بپردازید.
یکی از الگوهای غلطی که می تواند در روند کار اخلال ایجاد کند استفاده نامناسب از ساعات کار و استراحت است. متاسفانه تعدادی از مدیران و کارمندان تصور می کنند با کم کردن ساعات استراحت خود ، کارایی خود را بالا می برند و در حالی که این طرز فکر صد درصد اشتباه است.

.
مثلا از نیم ساعت وقت ناهار خود استفاده نمی کنند و و به سرعت و باعجله تمام غذای خود را در چند دقیقه می حورند و به پشت میز کارشان باز میگردند. این کار آنها نه تنها صرفه جویی در وقت نیست بلکه  اتلاف انرژ ی محسوب می شود.
برای ارتقا کارایی پشت میز نشستن ملاک نیست بلکه میزان دقت و تمرکز شما بر آنچه انجام می دهید مهم است.

درصد کارهای خود را مشخص کنید:

 


به عنوان مثال یک شرکت صنعتی در نظر دارد در قسمت برنامه ریزی و توسعه ۶۰ درصد وقت خود را صرف کند. در قسمت کارهای در دست اقدام ۲۰ درصد و قت بگذارد .

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  8 قانون مهم برای موفقیت

یا یک معلم در سر کلاس درس ۳۰ درصد وقت خود را اختصاص به امتحان گرفتن درس گذشته و ۶۰ درصد ارائه درس جدید و ۱۰ درصد هم حضور وغیاب و صحبت های خارج از محدوده اختصاص می دهد .شما هم وقت خود را درصد بندی کنید و  هر روز مراقب باشید بیش از آن چیزی که لازم است برای کارهایی که وقت کمی در نظر گرفته اید صرف نکنید.

 

.
هر روز الگوی کاری خود را با الگوی مطلوبی که  بر اساس درصد ها مشخص کرده اید مقایسه کنید و مطمئن باشید که زمام اختیار زمان را از دست نداده اید.فراموش نکنید تا ندانید که برای فردا چه کاری می خواهید بکنید برای امروز نیز نمی توانید تصمیم بگیرید.برای استفاده بهتر از زمان برنامه ای موفق می شود که اهداف آینده در آن مشخص شده باشد.

 

.

واقع بین باشید

.
پذیرفتن کاری بیش از توان شما ، نه تنها لیاقت شما را ثابت نمی کند بلکه باعث می شود به مرور به فردی مضطرب ، دستپاچه و نگران تبدیل شوید که تمام کارایی خود را از دست داده است.

 

بنابراین در باره توان خود و مقدار کاری که می توانید در یک زمان معین انجام دهید واقع بین باشید . پذیرفتن کار زیاد نه به نفع شما است و نه به نفع همکاران و اطرافیان تان ، همین طور در مورد دیگران نیز واقع بین باشید و بیش از حد توان از آنها انتظار نداشته باشید.

.
هرگز از دوست و یا همکار و یا کارمند خود نخواهید که در مدت کوتاهی کار بزرگی انجام بدهند، اجازه بدهید همه چیز آهسته ، آهسته با سرعت عادی خود پیش برود.
فراموش نکنید که عجله فقط باعث می شود تا میزان اشتباه و نقص در کار بیشتر شود.

.

بدن خود را بشناسید:

 


کیفیت عملکرد شما در طول روز یا در روزهای مختلف متفاوت است و بستگی به این دارد که خسته هستید  یا سرحال، برای این که بتوانید فشار کاری را در طول روز تقسیم و الویت های آنها را مشخص کنید لازم است چرخه نیروی ذهنی و بدنی خود را به خوبی بشناسید. به مدت چند روز مواقعی را که خیلی خسته یا سر حال بوده اید را یادداشت کنیدو مشخص کنید در آن زمان مشغول انجام چه کاری بودید.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  8 قانون مهم برای موفقیت

.

بعد از این که برای تان مشخص شد چه ساعت هایی از روز از قدرت ذهنی و بدنی بیشتری برخوردار هستید برنامه ریزی کنید تا کارهای سخت تر را در آن ساعت ها انجام دهید و سعی کنید انجام کارهایی که به دقت زیادی نیاز دارد را به بعد از ناهار موکول نکنید.

.
مراقب باشید چرخه کاری کارمندان یا خانواده تان را با خودتان هماهنگ در نظر نگیرید . آن ها نیز برای خود چرخه های متفاوتی دارند. ممکن است زمانی که شما حوصله دارید به درس و مشق فرزندتان رسیدگی کنید او در زمان بی حوصلگی خودش باشد یا همکار شما در طول صبح تاب و تحمل جلسات خسته کننده و طولانی را نداشته باشد. بنابراین برای انجام کارهای دسته جمعی ، آمادگی همه را در نظر بگیرید.

 

.
در طول روز به دلیل خستگی میزان کارایی فرد کم می شود به همین دلیل لازم است اوقاتی از روز برای رفع خستگی و  آرامش اختصاص یابد. برای مواقعی که پیش بینی می کنید ممکن است توان شما تحلیل برود فرصت استراحت در نظر بگیرید. هنگام استراحت پشت خود را به صندلی بچسبانید چشمانتان را ببندید و نفس عمیق بکشید.

 

.
فراموش نکنید یک فرد عادی فقط یک ساعت می تواند بدون استراحت و با تمرکز کافی کار کند. ده دقیقه استراحت کار یک ساعت بعدی شما را تضمین می کند، در حالی که اگر به خود استراحت ندهید بعد از مدت کوتاهی انچنان خسته می شوید که نیاز به نیم ساعت استراحت خواهید داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *