خانه / پزشکی و سلامت / فواید نوشیدن قهوه در کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد

فواید نوشیدن قهوه در کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد

طبق یک مطالعه که توسط دانشگاه ساوتهمپتون انجام شده نتایج نشان داده است که قهوه می تواند خطر گسترش شایع ترین نوع اولیه سرطان کبد را کاهش دهد. محققان دانشگاه ساوتهمپتون و ادینبورگ دریافتند که قهوه نقش محافظتی از سلول های کبدی در برابر سلول های سرطانی دارد.خطر ابتلا به سرطان کبد با نوشیدن یک فنجان قهوه در روز ۲۰ درصد دو فنجان قهوه تا ۳۵ درصد و حداکثر ۵ فنجان قهوه تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.

 

 

البته ناگفته نماند که قهوه بدون کافئین فواید بیشتری دارد. نتایج این تحقیق در مجله BMJ Open انتشار یافته است و تحقیقات بر روی ۲٫۲ میلیون نفر داوطلب شرکت کننده در این آزمایش انجام گرفت که به ترتیب از کمترین میزان قهوه تا حداکثر ۵ فنجان قهوه در روز نوشیدند .

نویسنده علمی ، دکتر اولیور کندی از دانشگاه ساوتهمپتون در این باره گفت :”قهوه به طور گسترده ای دارای مزایای سلامتی است و آخرین یافته ها نشان می دهد نوشیدن قهوه می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در دفع خطر ابتلا به سرطان کبد داشته باشد. البته ما نمی گوییم که هر کس باید در روز ۵ فنجان قهوه بخورد زیرا کافئین موجود در قهوه ممکن است باعث آسیب احتمالی در برخی زنان باردار شود.

 

 

سرطان کبد یکی از دومین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است و این میزان به دلیل عدم آگاهی و دانش کافی در این زمینه به ویژه در چین و آسیای جنوب شرقی بیشتر است . احتمال ابتلا به سرطان کبد در افرادی که از بیماری های مزمن کبدی رنج می برند بسیار بیشتر است. بر طبق برآوردها تا سال ۲۰۳۰ تعداد موارد مبتلا به این بیماری در سال حدود ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت و  ۱٫۲ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10 ماده غذایی که باعث کاهش کلسترول خون می شوند

 

 

مولکول های ترکیب شده در قهوه حاوی آنتی اکسیدان ، ضد التهاب، ضد سرطان و سایر خواص مفید هستندکه دانشمندان بر این باورند میزان ابتلا به سرطان کبد را در افرادی که از بیماری های مزمن کبدی رنج می برند کاهش می دهد. حدود ۲٫۲۵ میلیارد فنجان قهوه در روز در سراسر جهان مصرف می شود که نشان می دهد که مصرف قهوه در سراسر جهان افزایش یافته است که در مقابل بیماری های مزمن کبدی (سیروز) از بدن محافظت می کند.

 

 

پروفسور پیتر هیز از دانشگاه ادینبورگ، اظهار داشت: “آزمایش های ما نشان می دهد که نوشیدن قهوه باعث  کاهش سیروز و همچنین سرطان کبد می شود. گزارش شده است که قهوه خطر مرگ بر بسیاری از علل بیماری زای دیگر را نیز کاهش می دهد.”

دکتر کندی افزود:”قدم بعدی این است که محققان برای بررسی اثر بخشی قهوه آزمایشات تصادفی افزایش مصرف قهوه را برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد هستند انجام دهند.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *