خانه / پزشکی و سلامت / علائم هشدار دهنده سرطان پوست در بدن

علائم هشدار دهنده سرطان پوست در بدن

سرطان پوست یکی از شایع ترین بیماری ها در بین آمریکایی هاست که بیشترین دلیل آن قرار گرفتن در معرض انواع رسانه( موبایل، کامیپوتر و…) و استفاده از تخته های برنزه کردن پوست در تابستان می باشد.

.

ما در این مقاله قصد داریم نقاط بروز علائم سرطان پوست  در بدن را بررسی کنیم:

.

بسیاری از ما می دانیم که نقاطی از بدن که در معرض مستقیم آفتاب هستند مثل صورت، بازو ، گردن مستعد بروز سرطان پوست هستند. اما نقاط غیر معمول نقاطی هستند که از دید و توجه ما پنهان هستند مثل زیر ناخن ها که یک نقطه مناسب برای بروز سرطان پوست است علی الخصوص اگر در آرایش ناخن(مانیکور)از لوازم مشترک استفاده شود یا اینکه افراد در معرض اشعه ماورا بنفش به طور مداوم قرار بگیرند مثلا به صورت ماهیانه .

.

دکتر لورا فارینگتون در این زمینه می گوید “قرار گرفتن دست و بازو در معرض اشعه فرابنفش به طور منظم خطر ابتلا به سرطان ملانوم و پوست را افزایش می دهد.” حتی کف پا ، کف دست و پلک های شما نیز می تواند مستعد سرطان پوست شود و به ترتیب نقاط دیگر مانند پوست سر ، کشاله ران ، زیر بغل نیز ممکن است محل بروز سرطان پوست شود.

.

بهترین راه این است که قسمت های مختلف بدن خود را مورد بازبینی قرار دهید استفاده از آینه برای دیدن قسمت مختلف بدن یا کمک از دیگران نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند. همچنین در آرایشگاه می توانید از آرایشگر بخواهید تا پوست سر شما را چک کنند یا اگر در کلاس های ماساژ شرکت می کنید می توانید از ماساژور بخواهید تا بررسی کند در صورت بروز هر گونه لکه پوستی ،خال یا موارد مشکوک بر روی پوستتان سریعا به دکتر مراجعه کنید.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  آیا رابطه جنسی پس از حمله قلبی خطر آفرین است؟

.

سرطان پوست بدون در نظر گرفتن رنگ پوست افراد بر تمام مردم تاثیر گذار است . به همین دلیل مهم است که هر نوع لباسی که می پوشید قسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب هستند را حتما ضد آفتاب بزنید. اگر روی پوستتان خالکوبی دارید گمان نکنید که خالکوبی به عنوان محافظ در برابر آفتاب عمل می کند شما هنوز هم باید کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

.

خالکوبی از پوست در برابر  سرطان پوست محافظت  نمی کند اما سرطان پوست را پنهان می کند بنابر این شما ممکن است متوجه بروز لکه های  سرطانی در پوست خود نشوید.

.

نکات ایمنی محافظت از پوست در برابر سرطان:

 

پوشیدن لباس ضد آفتاب منظور لباسی که نازک باشد و تمام بدنتان را بپوشاند . در صورتی که در معرض آفتاب هستید  هر دو ساعت از ضد آفتاب استفاده کنید لب ها ، پلک و لای انگشتان خود را فراموش نکنید. اگر در حال شنا هستید استفاده از ضد آفتاب بسیار مهم است.

.

در مورد کودکان نیز جدی باشید چرا که حتی  یک آفتاب سوختگی در کودکان زمینه ابتلا به سرطان پوست در کودکان را افزایش می دهد.

قرار نگرفتن در معرض آفتاب مستقیم: در ساعات بین ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر پرتو های خورشید بسیار قوی هستند.

.

قرار گرفتن در سایه : اگر شغل شما به نوعی است که در معرض آفتاب مستقیم هستید سعی کنید به دنبال مانعی که مانع نور شدید خورشید هستند باشید مثل سایه درختان و..

پوشیدن لباس های محافظ مانند کلاه ، عینک آفتابی ،پیراهن آستین بلند

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  خواص اعجاب انگیز زرشک

چکاب سالیانه به خصوص اگر سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد .

.

علایم بروز سرطان پوست:

 

 

زخمی روی پوست که به درستی درمان نمی‌شود و بیش از ۳ یا ۴ ماه طول بکشد.

یک لکه یا جوش که اندازه و ظاهرش عوض می‌شود

خون ریزی می‌کند و یا حساسیتش تغییر می‌یابد.

.

به طور کلی به تمام زخم هایی که معیارهای زیر را داشته باشند، باید مشکوک شوید:

نامتقارن بودن

لبه های نامنظم

رنگ غیر یکدست

قطر بیش از ۶ میلی متر که افزایش هم بیابد

جوشی که ظاهر اندازه و رنگ آن تغییر کند یا ناهموار و زمخت شود

.

اینها نشانه هایی هستند که باید فوراً آگاه تان کنند و با مشاهدۀ آنها بی معطلی به پزشک مراجعه کنید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *