خانه / پزشکی و سلامت / ۱۰ نشانه خطرناک در دوران بارداری

۱۰ نشانه خطرناک در دوران بارداری

حاملگی فقط ایجاد تغییرات در ظاهر فرد نیست، تغییرات هورمونی بسیار زیادی در فرد رخ می دهد که به مرور زمان در فرد ظاهر می شود. حدود نیمی از زنان باردار دچار تهوع در دوران بارداری می شوند و برخی دیگر حتی استفراغ صبحگاهی را نیز در سه ماهه اول بارداری تجربه می کنند. نوسانات رفتاری، مشکلات خواب، کمردرد و تورم در پاها نیز از جمله ناراحتی های است که با بارداری در ارتباط است.

مهم نیست که چه میزان در رابطه با حاملگی خوانده اید یا چه میزان در کلاس های مشاوره شرکت کرده اید برخی علائم در دوران بارداری وجود دارند که در صورت بروز آنها در دوران حاملگی حتما باید زنگ هشدار ها برای تان به صدا بیاید.

این بسیار مهم است به ویژه اگر باردار هستید که در صورت مشاهده این علائم حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

کاهش جنبش جنین

 

 

در هفته های ۱۷ تا ۱۸ بسیاری از مادران حرکات کودکانشان را احساس می کنند. حرکات کودک در حدود هفته ۲۴ به بعد قوی تر می شوند. بسیاری از زنان حتی متوجه می شوند که نوزاد انها در زمان خاصی فعال هستند. اما اگر حرکات کودک شما به طور ناگهانی آهسته یا متوقف شده و شما نمی توانید برای ساعت ها خرکاتش را حس کنید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

گاه پارگی در کیسه آمنیوتیک می تواند منجر به نشت مایعات آمنیوتیک شود که سبب کاهش حرکت جنین به دلیل مشکلات غذایی و اکسیژن جنین می شود. علاوه بر این خطر عفونت را افزایش می دهد. کاهش حرکات کودک باید جدی گرفته شود و حتما به پزشک مراجعه شود.

 

 

خونریزی

 

 

 

خونریزی در دوران بارداری می تواند در هر زنی ایجاد شود. فقط یک لکه از خون نگرانی خاصی ندارد. این علامت این است که جنین در رحم در حال جای گیری است اما خونریزی شدید نباید نادیده گرفته شود زیرا می تواند نشانه جدی از انقباضات رحمی، سقط جنین، انقباض جفت باشد.

مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ منتشر شده که گزارش می دهد که خونریزی شدید در سه ماهه اول به ویژه هنگامی که با درد همراه باشد خطر سقط جنین  را افزایش می دهد.علاوه بر این لکه بینی اگر بیشتر از دو روز طول بکشد نیز نشانه جدی است. همچنین مطالعات نشان می دهد که خونریزی های سه ماهه دوم و زایمان زود رس در زنانی که در سه ماهه اول خونریزی داشته اند به طور قابل توجهی بیشتر است. صرف نظر از این که لکه بینی در دوران بارداری چه علامتی می تواند باشد باید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  بالاخره داروی ضد پیری کشف شد

 

 

تخلیه واژن

 

در طول دوران بارداری طبیعی است که ترشحات واژینال افزایش می یابد. اما افزایش قابل ملاحظه ترشحات واژینال مانند ترشحات به صورت آب و آب به همراه خون به این معنی است که حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید. در طول سه ماهه دوم افزایش ترشحات واژینال ممکن است به معنای رسوب دهانه رحم باشد که این می تواند یک نشانه اولیه سقط جنین باشد.

پس از هفته ۳۷ بارداری افزایش ترشحات مخاطی نشان می دهد که وقت آن رسیده است که نوزادتان متولد شود

 

 

تب

 

 

هر نوع تبی در طول بارداری باید جدی گرفته شود.تب می تواند به دلایلی از جمله عفونت کلیوی باشد . بدون در نظر گرفتن علت ، تب در طول بارداری می تواند باعث به خطر افتادن سلامت مادر و نوزاد باشد.

تحقیق منشر شده در سال ۲۰۰۴ نشان داد که تب در دوران بارداری با افزایش مشکلات بهداشتی در نوزادان، از جمله نقص لوله عصبی، نقص مادرزادی قلب و شکاف دهانی همراه است . اگر دمای بدن شما بالاتر از ۳۷٫۵ درجه سانتی گراد باشد و شما نشانه ای از آنفولانزا یا سرماخوردگی نداشته باشید بلافاصله ب پزشک خود مراجعه کنید.

 

 

درد شدید یا مداوم شکم

 

 

هر نوع درد در شکم قبل از هفته ۳۷ نگران کننده است و باید به پزشک مراجعه نمود.درد در هره دو طرف شکم در قسمت پایینی ان می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد.درد در وسط یا قسمت فوقانی شکم با یا بدون تهوع یا استفراغ می تواند به علت سوء هاضمه شدید، سوزش سر دل و یا حتی مسمومیت غذایی باشد. در برخی موارد درد شکمی ممکن است آپاندسیسیت را نشان دهد و تاخیر در تشخیص خطر ابتلا در جنین را نیز افزایش دهد.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10 علامت کمبود پروتئین در بدن شما

 

 

افزایش سریع وزن

 

 

افزایش وزن در دوران بارداری واضح است. اگر چه هیچ دستورالعمل درستی برای تعیین میزان افزایش وزن در دوران بارداری طبیعی وجود ندارد اما توصیه هایی برای افزایش وزن زنان باردار توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ارائه شده است

  • کسانی که شاخص توده بدنی آن ها قبل از حاملگی کمتر از ۱۸٫۵ است در طول بارداری حدود ۱۲٫۵ تا ۱۸ کیلوگرم  افزایش وزن طبیعی است
  • کسانی که شاخص توده بدنی آن ها قبل از حاملگی بین۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ است در طول بارداری حدود ۱۱٫۱ تا ۱۵٫۵ کیلوگرم  افزایش وزن طبیعی است
  • کسانی که شاخص توده بدنی آن ها قبل از حاملگی بین ۲۵ تا ۲۹٫۹ است در طول بارداری حدود ۶٫۸ تا ۱۱٫۱ کیلوگرم  افزایش وزن طبیعی است
  • کسانی که شاخص توده بدنی آن ها قبل از حاملگی بیش از ۳۰ است در طول بارداری حدود ۶٫۸ تا ۹ کیلوگرم  افزایش وزن طبیعی است.
  • با این حال افزایش ناگهانی وزن در دوران بارداری خطرناک باشد که می تواند یک نشانه مهم از عوارض حاملگی به نام پره اکلامیسی (فشار خون در دوران بارداری ) باشد.

اگر در طول دوران بارداری بیشتر از ۱٫۸ کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید باید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. اضافه وزن دوران بارداری می تواند نشانه ای از دیابت حاملگی باشد.

 

 

پا درد

 

 

اگر در آخرین مرحله حاملگی دچار درد شدید پا شدید این مشکل را جدی بگیرید. درد شدید پا در دوران بارداری ، خطر ابتلا به ترومبوز وریدی که سبب لخته شدن خون می شود را افزایش دهد. با توجه به افزایش میزان هورمون های پروژسترون در بدن رگهای پا گسترش می یابند . که منجر به افزایش در جریان خون می شود تا جریان خن به پاها کاهش یابد که به نوبه خود باعث لخته شدن خون می شود.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  خواص شگفت انگیز کلم بروکلی در پیشگیری از سرطان و آسم

لخته می تواند در هر مرحله ای از حاملگی و تا شش هفته پس از تولد شکل بگیرد . اگر لخته ریزش کند و به ریه منتقل شود می تواند کشنده باشد.

سردرد شدید و مداوم

 

 

سردرد یکی از رایج ترین موارد در دوران بارداری است و معمولا به دلیل تغییرات شدید هورمونی و افزایش حجم خون بدن شماست. کمبود خواب و تغییرات خلقی می تواند آن را بدتر کند. گرچه سردرد های جزئی در طول سه ماهه دوم و سوم می تواند خطرناک باشد و باید به پزشک خود در این زمینه صحبت کنید. این نوع سردرد ها ممکن است که خطر ابتلا به فشارخون بالای دوران بارداری را منجر شوند که هر دو هم نوزاد و هم مادر را تهدید می کنند.

 

خشک شدن سطح چشم و دید ناهموار

 

تغییرات هورمونی و فیزیکی که در دوران حاملگی در بدن شما رخ می دهد ممکن است بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد.هورمون های بارداری منجر به خشکی و تحریک و ناراحتی در چشم شود. هورمون ها همچنین ممکن است باعث ایجاد مایع در چشم شود که منجر به تاری دید می شود

ضعف بینایی و چشم های خونی یا قرمز رنگ در دوران بارداری طبیعی است اما اگر دچار مشکلات بینایی شامل تیرگی در دید، حساسیت شدید به نور هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 

خر و پف

 

 

خر و پف در دوران بارداری شایع است . و در بسیاری از زنان در دوران بارداری باعث بیدار شدن آنها از خواب می شود. اما این ناراحتی جزئی باید جدی گرفته شود  زیرا ممکن است منجر به عوارضی از جمله کاهش رشد جنین شود.. همانطور که رحم و نوزاد در دوران بارداری رشد می کند و بزرگ می شود فشار بر روی دیافراگم افزایش می یابد که به طور معمول تنفس را دشوار می کند و باعث خروپف می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *