خانه / دانش و فناوری / روباتی برای آموزش زبان دوم به کودکان

روباتی برای آموزش زبان دوم به کودکان

محققان فناوری  تعامل شناختی دانشگاه بیلفلد در حال تحقیق بر روی رباتی هستند که به کودکان در پیش دبستانی زبان دوم را آموزش بدهد. از سال ۲۰۱۶ آنها تحقیقات خود را اغاز کرده اند و در حال بررسی هستند آیا ربات های اجتماعی برای آموزش زبان مناسب هستند یا نه. این تحقیق بخشی از پروزه بین المللی ۱۲TOR  است و به عوان بخشی از برنامه تحقیقاتی کمیته Horizon 2020  اروپا تامین بودجه می شود. طبق یافته های اولیه محققان ، روبات ها می توانند به کودکان در یادگیری زبان انگیزه بدهند و به آنها کمک کنند تا واژگان بیشتری را حفظ کنند.

 

 

 

پروفسور استیفن کاپ می گوید در این پروژه ما در زمینه آموزش زبان دوم به کودکان توسط روبات های اجتماعی با محققان علوم رایانه ای و زبان شناسی و علوم تربیتی مشغول تعامل و همکاری هستیم. پرسش های کلیدی که در این زمینه مطرح می شوند این است که:  روبات ها چگونه در موقعیت های یادگیری و تدریس واکنش نشان می دهند؟ برای کدام یک از موارد یادگیری زبان یک ربات مناسب قادر به ارائه پشتیبانی است؟ پروفسور کیپ در زمینه این که روبات چه کاری انجام می دهد تا فرآیند آموزش انجام شود توضیح می دهد:

 

کنسریومی متشکل از پنج دانشگاه و دو شرکت تحقیقاتی تشکیل شده و بر روی این مسئله تحقیق می کند که کودکان ۴ تا ۶ ساله چگونه به یک ربات به عنوان مربی واکنش نشان می دهند. کیپ در  رابطه با این که چرا استفاده از روبات پشتیبان کننده برای یادگیری زبان در این سن اهمیت دارد می گوید “حمایت از کودکان برای رشد و یادگیری زبان دوم به طور زود هنگام بسیار اهمیت دارد. بسیاری از کودکان نیز در خانواده های دو زبانه رشد می کنند علی الخصوص کودکان مهاچر و پناهنده بنابر این یادگیری زبان دوم بسیار اهمیت می  یابد.”

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  آموزش درست کردن خورشت بامیه

 

این تیم با همکاری چند مهد کودک در بیلفیلد و مناطق اطراف آن فعالیت می کند. نمونه ای از تمرینات بین روبات و کودکان به این نحو است ” روبات بر روی تبلت به کودک جمله سگ را پشت درختان قرار بده را نشان می دهد. کودک از بین چندین حیوان که در کنارش هستند باید یکی را انتخاب کند . اگر کودک سگ را انتخاب کند و به درستی در مکان مورد نظر قرار دهد ربات او تحسین کرده و بعد از آن تمرین بعدی را به او می دهد.” استیفان کاپ می گوید برای اندازه گیری  توجه و انگیزه سیستم ، برای مثال نشان می دهد که هر کودک چه کاری می کند؟ با چه سرعتی واکنش نشان می دهد؟ و چه اشتباهاتی می کند؟

 

 

این پروژه همچنین می تواند شواهدی ارائه دهد که حرکات دست و بازوی روبات می تواند تاثیرات مثبتی در روند یادگیری داشته باشد. این سیستم یادگیری بر روی ۸۰ کودک در هلند نیز آزمایش شده است. در این آزمایش روبات حیوانات را به زبان پیش فرضش برای کودکان توصیف کرد و آنها مجبور بودند که حیواناتی که روبات در مورد آنها صحبت کرده بود را در یک دسته قرار دهند. در روش دیگری نیز روبات به جای کلمات از فقط با استفاده از حرکات کلمه مورد نظر توصیف می کرد و  این نشان می داد که روند یادگیری مثبت بوده است. علاوه بر این روبات با صدای بلند برای کودکان صحبت می کند و بررسی ها نشان می داد که صدای تلفظ شده روبات که به مانند تلفظ در یک سیستم GPS است باعث تاثیر منفی نمی شود و کودکان باید کلمه شنیده شده را با زبان مادری خود تلفظ کنند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  آموزش تهیه سالاد آووکادو

 

 

 

از ژانویه ۲۰۱۸ تیم بیلیفلد همراه با شرکای پروژه در هلند و ترکیه آزمایشات خود را بر روی ۴۰۰  کودک در چندین هفته آغاز خواهند کرد. استیفن کاپ می گوید :” ما فرض می کنیم که روبات ها برای آموزش زبان و پیشرفت کودکان می تواند مفید باشد و  در طول آموزش زبان معلم پیش دبستانی در کلاس حضور دارد.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *