خانه / پزشکی و سلامت / تاثیرات ورزش و رژیم غذایی بر سلامت مادر و فرزند در دوران بارداری

تاثیرات ورزش و رژیم غذایی بر سلامت مادر و فرزند در دوران بارداری

این مطالعه که در مجله BMJ منتشر شده است بزرگترین پروژه تحقیقاتی جهان است که به دنبال عوامل دخیل در شیوه زندگی سالم در دوران بارداری است و شامل بیش از ۵۰ محقق از ۴۱ موسسه است. نتایج آن اخیرا توسط مقامات ارشد پزشکی انگلیس در دپارتمان سلامتی بر فعالیت بدنی در دوران بارداری مورد استفاده قرار گرفت .

 

نیمی از تمام زنان در سراسر جهان در سن باروری دارای اضافه وزن یا چاقی هستند که هم مادر و هم فرزند را در معرض ابتلا به بیماری های عدیده در دوران بارداری و حتی بعد از آن قرار می دهد.  مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی و فعالیت بدنی منجر به کاهش وزن در دوران بارداری می شود اما یافته ها در زمینه تاثیرات آن بر روی مادر و فرزند متفاوت است.

 

پروفسور Thangaratinam  از مرکز تحقیقاتی بارتز گفت :” اغلب گمان می شود که زنان باردار نباید ورزش کنند زیرا ممکن است که به کودک آسیب برساند. اما ما در تحقیقاتمان نشان دادیم که نوزادان از فعالیت بدنی یا رژیم غذایی تحت تاثیر قرار نمیگیرند و مزایای دیگری از جمله کاهش وزن در مادران ، کاهش خطر ابتلا به دیابت در دوران بارداری و کاهش احتمال سزارین وجود دارد . این باید بخشی از توصیه معمول به مادران در دوران بارداری باشد که توسط پزشکان و ماماها داده می شود.”

 

 

این تحقیق بر روی ۱۲۵۲۶ زن باردار در ۳۶ کشور انجام شده است که شامل رژیم غذایی ( از جمله محدود کردن نوشیدنی های شیرین، افزایش مصرف میوه و سبزیجات ) و افزایش فعالیت بدنی با شدت متوسط ( کلاس های هوازی، دوچرخه ثابت و تمرین های مقاومتی برای گروه های عضلانی) بوده است.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10 ماده غذایی مضر برای افراد دیابتی

 

رژیم غذایی همراه با فعالیت بدنی باعث کاهش ۱۰ درصدی احتمال سزارین در این مادران شد. میزان سزارین در بریتانیا حدود ۲۵ درصد است و می تواند خطراتی نظیر عفونت برای مادر و مشکلات تنفسی را برای فرزند در پی داشته باشد

پروفسور Thangaratinam  در این زمینه گفت از هر ۴۰ مادر که رژیم غذایی و ورزش متوسط را دنبال می کنند یک زن کمتر به بخش سزارین منتقل می شود. تغییرات در شیوه زندگی باعث کاهش ۲۴ درصدی خطر ابتلا به دیابت در دوران بارداری می شود که معمولا از هر ۱۰ مادر بیش از یکی ممکن است به دیابت و عوارض آن مبتلا شود.

 

 

در حال حاضر تنها در انگلستان زنان چاق  به یک متخصص تغذیه و کلاس های ویژه مخصوص زایمان و مشاوره در مورد رژیم غذایی برای به حداقل رساندن افزایش وزن خود دسترسی دارند.

پروفسور Thangaratinam اضافه کرد :” در این آزمایشات ما ثابت کردیم که رژیم غذایی و فعالیت بدنی در همه گروه ها صرف نظر از شاخص توده بدنی، سن، قومیت تاثیر مثبتی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *