خانه / پزشکی و سلامت / چطور در هوای آلوده سالم بمانیم

چطور در هوای آلوده سالم بمانیم

آلودگی هوا مهمان ناخوانده زمستان های سرد شهرنشینان شد و کار هوا به جایی کشیده شد که مدارس هم چند روزی تعطیل و دانش آموزان خانه نشین شدند. حتما شما هم این روزها درباره این قاتل خاموش شنیده اید. آلودگی هوا می تواند  سلامت جان همه افراد جامعه را به خطر اندازد. به گفته دکتر علیرضا عباسیان، متخصص طب سنتی ، حالا که مجبوریم چند ماه از سال را با این هوای آلوده سپری کنیم، بهتر است با رعایت نکاتی بدن مان را از آلودگی ها حفظ کنیم. با ما همراه باشید و این نکات مهم را به نقل از آقای عباسیان بخوانید

.

 

پادزهر بخورید

 

یک ترکیب عالی در هوای آلوده ، مصرف شیر و گردو است. این دو خوراکی می توانند به عنوان پادزهر آلودگی مصرف شوند. فقط کافی است یک لیوان شیر را با سه عدد گردو در میکسر بریزید و میل کنید. علاوه بر این مصرف کره گیاهی، روغن گاوی در افرادی که چربی بالا ندارند هم خاصیت ضد سم دارد. کره را آب کنید و به اندازه یک قاشق مربا خوری صبح و شب میل کنید.

.

 

رطوبت را زیاد کنید

 

درست که هوای خانه سالم تر از هوای بیرون است اما این هوا هم تحت تاثیر هوای آلوده قرار می گیرد و آلوده می شود. برای پاک کردن هوای خانه می توانید از دستگاه بخور استفاده کنید. دستگاه بخور باعث می شود تا اجزای معلق هوای خانه به مولکول های آب بچسبند و ته نشین شوند. با ته نشین شدن این ذرات شما می توانید هوای پاک تری را در خانه داشته باشید. فراموش نکنید مهم نیست که از بخار آب سرد استفاده کنید یا گرم ، سخت نگیرید. حتی اگر دستگاه بخور در دسترس تان نیست می توانید تنها با قرار دادن ظرف آبی روی بخاری رطوبت مناسبی ایجاد کنید.

 

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10 ماده غذایی مضر برای افراد دیابتی

.

راه دور زدن ندازد

 

با بالا رفتن میزان آلودگی هزاران هزار توصیه برای سلامت جسم و جان می شنوید اما واقعیت این است که بهترین راه برای حفظ سلامت بدن، دوری از این هوای آلوده است . تا می توانید در این هوای آلوده در خانه بمانید و کارهای غیر ضروری را برای بعد بگذارید. حتی قوی ترین ماسک ها هم نمی توانند شما را در مقابل آلودگی هوا به طور کامل حفظ کند.

.

 

گل ها هم خطرناک می شوند

 

 

درست است که گل ها حال و هوای خانه را بهتر می کنند اما حواس تان باشد گیاهان تنها در روز اکسیژن پس می دهند و شب ها CO2 را به محیط برمی گردانند. این CO2 به حدی است که خوابیدن کنار برخی درختان مانند انجیر و گردو خطرناک است. روزها گل و گیاه را به خانه بیاورید و شب ها آنها را در تراس یا بیرون از محیط خانه تان قرار دهید.

.

 

چهار ستون بدن را تقویت کنید

 

 

برای مبارزه با آلودگی باید بدن تان را تقویت کنید، پس با مصرف بادام، سیب، به، گلابی به مغزتان نیرو دهید. زعفران به غذا بزنید تا قلب تان قوی شود. مصرف تمام قسمت های کاسنی  هم می تواند در این هوای آلوده به سلامت کمک کند. کاهو و سکنجبین را هم فراموش نکنید. گیاه کبر یا کاکاپاریس را که نوعی خاویار گیاهی و شبیه نخود فرنگی است می توانید از عطاری بخرید یا ترشی آن ر از سوپر مارکت ها بخرید و میل کنید. از مصرف مرکبات غافل نشوید که برای تقویت کبد، مغز و قلب مفید هستند و می توانند حسابی جسم شما را بیمه کنند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10خوراکی سالم برای دیابتی ها:

 

.

دستگاه گوارش را راحت بگذارید

 

 

زمانی که هوا آلوده است بدن ما مجبور است فشار زیادی را تحمل کند. اگر در این اوضاع و احوال غذای مناسبی هم به بدن تان نرسد سلامتتان هرچه بیشتر به خطر می افتد. دور غذاهای چرب و مانده را خط بکشید. غذاهایی که غلیظ هستند و از اجزای مختلف تشکیل شده اند برای این هوا مناسب نیستند.

بهتر است فعلا لازانیا درست نکنید و ادویه های مختلف را هم به غذایتان اضافه نکنید . برخی ادویه ها با بالا بردن سوخت و ساز بدن و درگیر کردن اندام های دیگر فشار بیشتری را به شما وارد می کنند. مصرف رنگ های مصنوعی و طعم دهنده ها را هم کنار بگذارید تا بیمار نشوید.

.

 

سرکه میکروب کش است

 

 

سرکه خاصیت میکروب کشی دارد و تاثیری در هوای آلوده ندارد. اگر می خواهید هوای خانه را  تر و تازه تر کنید دستگاه تهویه هوا را در منزل قرار دهید. علاوه بر این برای جلوگیری از ورود هوای آلوده به منزل ، پارچه مرطوبی را در مقابل پنجره خانه تان نصب کنید تا هوا با فیلتر به خانه شما برسد

.

 

ماسک را مرطوب کنید

 

 

استفاده از ماسک در هوای آلوده تدبیرخوبی است. برای اینکه ماسک بهتر هوای آلوده را فیلتر کند ، آن را به آب و سرکه و گلاب آغشته کنید، با این کار آلودگی محیط بهتر جذب می شود. بهداشت ماسک را هم رعایت کنید. اگر هر روز از ماسک استفاده کرده و با دستان آلوده آن را لمس می کنید باید هر چه زودتر آن را تعویض کنید. نمی توان زمان دقیقی برای تعویض ماسک برای همه افراد تجویز کرد. الوده شدن ماسک ها به میزان سوخت و ساز بدن هم بستگی دارد.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10 ماده غذایی که باعث کاهش کلسترول خون می شوند

 

.

کوچ نشین شوید

 

 

در روزهای سرد زمستانی که هر سال این آلودگی تکرار می شود و سلامت همه را به خطر می اندازد، بهتر است اگر امکانش را دارید به روستا ها بروید. اگر آشنا یا فامیلی دارید می توانید با سر زدن به آنها در سه ماه زمستان  ایمنی بدن تان را تضمین کنید. این نسخه خصوصا برای افراد مسن بسیار ضروری و مهم است. برای حفظ سلامت والدین سالخورده تان آنها را به روستاهایی با هوای سالم تر ببرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *