خانه / دانش و فناوری / جدیدترین نانو ایمپلنت برای بازگرداندن بینایی در افراد نابینا

جدیدترین نانو ایمپلنت برای بازگرداندن بینایی در افراد نابینا

یک تیم از مهندسان دانشگاه کالیفرنیا و شرکت Nanovisoin Biosciences راه اندازی شده است که با استفاده از فناوری نانو و الکترونیک بی سیم پروتزی جدید را بر اساس پروتئین شبکیه توسعه داده اند که تحقیق را به مرحله بازگردانی نورون های شبکیه نزدیک می کند. آنها نتایج آزمایش های خود را در مجله Journal of Neural  Engineering منتشر کردند. این تکنولوژی می تواند به ده ها میلیون نفر در سراسر جهان که از بیماری های نورودنراتیو که بر بینایی اثر می گذارد مانند از دست دادن بینایی بر اثر دیابت، دژنراتیو ماکولا، رتینیت پیگمنتوزا (یک اختلال ارثی بینایی که باعث ضعف شدید چشم و بینایی بسیار ضعیف می شود ) کمک می کند.

 

 

علی رغم پیشرفت های زیادی که در توسعه پروتز شبکیه در طی دو دهه گذشته صورت گرفته ولی عملکرد دستگاههای موجود در بازار برای کمک به نابینایان هنوز هم بسیار محدود است. گابریل ایل سیلوا یکی از نویسندگان ارشد این کار و استاد بیوشیمی و چشم پزشکی در این باره گفت :”ما می خواهیم کلاس جدیدی از دستگاه هایی با قابلیت های بهبود یافته برای کمک به افراد مبتلا به اختلالات بینایی ایجاد کنیم.”

 

پروتز جدید مبتنی بر دو تکنولوژی پیشگامانه است. یکی از تکنولوژی ها مجموعه ای از نانوسیم های سیلیکونی است که به طور همزمان نور را حس می کنند و به طور الکتریکی شبکیه را تحریک می کنند. این نانو سیم ها تصاویری با وضوح بالاتری از سایر دستگاه های موجود در بازار ارائه می دهند. پیشرفت دیگر در این زمینه یک دستگاه بی سیم است که میتواند داده ها را با سرعت بالا به نانو سیم ها انتقال دهد.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  بهترین گرافیک های 2017

 

یکی از تفاوت های اصلی بین پروتز ساخته شده توسط محققان و پروتئین شبکیه این است که سیستم جدید نیاز به یک سنسور بینایی در خارج از چشم برای ضبط یک صحنه بصری داردو سپس آن را به سیگنال های متناوب تبدیل می کند تا به طورمتوالی نورون های شبکیه را تحریک کند. در عوض نانوسیم های سیلیکونی از مخروط ها و میله های حساس به نور شبکیه تقلید می کنند و به طور مستقیم سلول های شبکیه را تحریک می کنند. نانو سیم ها به یک شبکه الکتریکی وصل می شود که توسط نور و یک سیگنال الکتریکی واحد فعال می شود.

 

تصویر میکروسکوپ الکترونی که تصویری از نانوسیم ها را نشان می دهد

 

گارت استاد مهندسی زیست شناسی در دانشگاه جاکوبز در این مقاله بیان داشته است “برای بازگرداندن بینایی بسیار مهم است که رابط کاربری عصبی با حساسیت شبکیه انسان مطابقت داشته باشد. ”  این دستگاه  در مصرف انرژی صرفه جویی می کند زیرا به کاهش مصرف انرژی در روند انتقال داده ها و تحریک ، بازیافت انرژی الکترواستاتیک درون مخزن رزونانز  القایی کمک می کند. در این صورت ۹۰ درصد انرژی انتقال داده شده برای تحریک شبکیه استفاده می شود که این معنای اتلاف کمتر انرژی و تولید گرمای کمتر در بافت تخریب شده می باشد.

 

 

برای اثبات این عملکرد محققان آرایه ای از نانوسیم های تحت شبکیه چشم را همراه با رودوپسین در زمانی که شبکیه در حالت انقباض قرار داشت در شبکیه گذاشتند. نورونهای افقی و دوقطبی وقتی با پروتز  در معرض نور و پتانسیل الکتریکی قرار می گرفت حساسیت به نور را نشان می دادند. محققان این تیم تکنولوژی را توسعه داده اند که هدف آن کمک به بازگرداندن بینایی در بیماران مبتلا به دژنراسیون شدید شبیکه است اکنون آزمایش های بالینی و تست های اولیه با دستگاه بر روی حیوانات در حال انجام است.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  GTX 1080 Ti انویدیا بهترین کارت گرافیک جهان

محققان این تیم تحقیقاتی اولین نانو تکنولوژی توسعه پروتئین شبکیه در جهان را به نام خود ثبت نموده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *