خانه / پزشکی و سلامت / ارتودنسی نامرئی می شود !!! جدید ترین روش های ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی می شود !!! جدید ترین روش های ارتودنسی

یکی از دلایلی که بیماران دارای شلوغی دندانی را در مورد انجام یا عدم انجام درمان ارتودنسی ثابت مردد می کند ظاهر فلزی و مشخص براکت ها و سیم هاست . خصوصا این مشکل برای افرادی که با ارباب رجوع سر و کار دارند دغدغه های ذهنی ایجاد می کند. به همین دلیل سوالی که اکثر افراد دارند این است که آیا می شود کاری کرد که دستگاه ارتودنسی  دیده نشود؟

 

.
خوشبختانه امروزه به یاری تکنولوژی این نگرانی تا حدود زیادی پاسخ داده شده است.
اولین راهکاری که همیشه به این بیماران حساس پیشنهاد می شود استفاده از براکت های سرامیکی یا پلاستیکی همرنگ دندان است.استفاده از این براکت ها به همراه سیم سفید تا حدود زیادی ظاهر دستگاه ارتودنسی را ناپیدا می کند. به جرات می توان گفت راحت ترین و مقرون به صرفه ترین راه جهت بهبود ظاهر ارتودنسی ثابت استفاده از براکت ها و سیم های سفید است. البته باید توجه داشت استفاده از این نوع براکت ها کمی از سرعت درمان می کاهد.

 

.
به تازگی دو روش درمانی دیگر هم معرفی شده اند که مشکل ظاهر دستگاه ارتودنسی را رفع نموده اند.

سیستم های ارتودنسی پشت دندانی (زبانی)

در حال حاضر صحبت و تبلیغات راجع به این دو سیستم زیاد است اما باید نکاتی را در مورد این دو سیستم عنوان کرد.

 


شکل کارکرد سیستم ارتودنسی دندانی بدین گونه است که براکت ها روی سطح خارجی دندان گذاشته می شود. این سیستم اگر چه ظاهر جذابی دارد اما دارای مشکلات خاص خود هم می باشد.
گذاشتن براکت ها روی سطح خارجی دندان علاوه بر اینکه به لحاظ تکنیکی برای ارتودنتیست سخت است می تواند باعث آزردگی زبان و سختی در تکلم شود.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  فواید نوشیدن قهوه در کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد

 

سیستم الاینرهای شفاف

 


سیستم بعدی که امروزه روی آن زیاد مانور داده می شود استفاده از الاینرهای شفاف است .  در این روش دندان ها با کمک چندین عدد پلاک شفاف که توسط  خود بیمار گذاشته و برداشته می شوند مرتب می شوند.

.
به اختصار  جزئیات این سیستم، شامل قالب گیری از دندان ها و اسکن آن هاست. بعد از اسکن قالب ها و مرحله بندی درمان توسط کامپیوتر ، حدود ۳۵  تا ۴۰ عدد پلاک شفاف توسط دستگاه ساخته می شود که در طی مدت ۲-۱ سال این پلاک ها توسط خود بیمار گذاشته شده و دندان ها کم کم مرتب می شوند.  در ظاهر این سیستم هم جذاب است اما مشکلات خاص خود را دارد.

 

.
اولا ساخت این پلاک ها نیاز به یک لابراتوار مجهز دارد که فعلا در کشور ما وجود ندارد و انجام کار با لابراتوار های خارجی هزینه زیادی را برای بیمار در بر خواهد داشت.

.
ثانیا طول درمان ارتودنسی با این پلاک ها غیر قابل پیش بینی است چون این پلاک ها توسط خود بیمار گذاشته و برداشته می شوند غفلت و فراموشی بیمار در استفاده از پلاک ها زمان درمان را طولانی تر خواهد کرد.
در ضمن بیمارانی که برای مرتب کردن دندان ها مجبور به کشیدن دندان هستند این سیستم کارایی لازم را نداشته و قادر به بستن فضاها به شکل مطلوب نیست.

.
با توجه به تکنیک ها و مشکلات هرکدام از آنها که در بالا ذکر شد برای بیمارانی که صرفا به دلیل ظاهر دستگاه ارتودنسی ثابت تاکنون اقدام به درمان نکرده اند پیشنهاد ما در مرحله اول استفاده از براکت ها و سیم های همرنگ دندان است . این روش هم به لحاظ کیفیت نتایج درمان و هم به لحاظ کیفیت نتایج درمان و هم به لحاظ راحتی بیمار انتخاب اول برای اکثر متخصصین است.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  علائم هشدار دهنده سرطان پوست در بدن

.
در مرحله بعد و در بیماران خاص شاید بتوان به دو سیستم دیگر یعنی براکت های پشت دندانی یا سیستم های پلاک شفاف هم فکر کرد که تشخیص آن بر عهده ارتودنتست معالج شما خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *