خانه / دانش و فناوری / تلفن همراهی که بدون باتری کار می کند

تلفن همراهی که بدون باتری کار می کند

شاید وقتی شارژ گوشی تان تمام می شود و مجبور هستید که چند ساعت صبر کنید تا گوشی تان مجدد شارژ شود حسابی کلافه شوید شاید هم آرزو کرده اید کاش گوشیم نیازی به باتری نداشت اگر اینطور است خوشحال باشید آرزوی تان برآورده شد

 

 

محققان دانشگاه واشنگتن تلفن همراهی را اختراع کرده اند که هیچ نیازی به باتری ندارد. در عوض این گوشی چند میکرو وات قدرت مورد نیاز خود را از سیگنال های رادیویی محیط یا نور دریافت می کند. محققان با استفاده از این گوشی بدون باتری اسکایپ را راه اندازی کردند که نشان می دهد که انتقال و دریافت صوت و داده به راحتی امکان پذیر است. نتایج تحقیقات محققان در این زمینه در مجموعه مقالات  انجمن ماشین آلات محاسباتی در زمینه فناوری های تعاملی ، موبایل منتشر شده است.

 

شیم گلکوتا ، استاد دانشگاه علوم کامپیوتر  در این زمینه گفت ما اعتقاد داریم این اولین تلفن همراهی است تقریبا صفر وات نیرو مصرف می کند. برای رسیدن به یک دستگاه واقعا کم مصرف شما باید به فکر استفاده از انرژی محیط باشید که در نتیجه این دستگاه ها طراحی شدند. تیم دانشمندان کامپیوتر و مهندسان برق گام قدرتمندی را در حذف بسیاری از انتقال های سلولی مدرن که فرآیند تبدیل سیگنال های آنالوگ به دیجیتال را انجام می دهد برداشتند.

 

این فرآیند باعث مصرف زیاد انرژی می شود که عملا باعث می شود تا گوشی نتواند انرژی مورد نیاز خود را از محیط دریافت کند. در عوض تلفن همراه بدون باتری از ارتعاشات کوچک در یک میکروفن یا بلندگوی تلفن برای انتقال صحبت های دو طرف استفاده می کند. یک آنتن متصل به آن اجزای این حرکت را به سیگنال های استاندارد رادیویی آنالوگ تبدیل می کند که توسط یک ایستگاه پایه سلولی منتشر می شود. این فرآیند الگوهای گفتاری را به صورت رمز کرده و در سیگنال های رادیویی منعکس می کند که تقریبا هیچ انرژی مصرف نمی کند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  Apple Watch3 ، تاریخ انتشار ، اخبار و شایعات

 

 

تلفن برای انتقال گفتار، از ارتعاشات میکروفن استفاده می کندتا رمزهای گفتار در سیگنال های منعکس شده را ضبط کند. برای دریافت گفتار ، سیگنال های رادیویی کد شده توسط بلندگوی گوشی به ارتعاشات صدا تبدیل می شوند. تیم سازنده فعلا نمونه اولیه از این گوشی را ساخته اند که میتواند عملکرد های اساسی یک تلفن همراه مانند انتقال و دریافت گفتار و داده ها و دریافت ورودی های کاربر از طریق دکمه ها را انجام دهد.

 

تلفن همراه دستگاهی است که به زندگی روزمره ما گره خورده است. بنابراین اگر یک دستگاه بدون باتری بخواهد کار کند بهترین گزینه تلفن همراه است و واقعا یک موبایل بدون باتری خیلی هیجان انگیز و شگفت آور است و در آینده نزدیک می تواند دستگاه های تلفن همراه را تحت تاثیر قرار دهد. این تیم یک ایستگاه پایه سفارشی برای انتقال و دریافت سیگنال های رادیویی طراحی کرده اما به احتمال این فناوری با زیر ساخت های شبکه های Wi-Fi همگام سازی شود و اگر خانه دارای یک مودم Wi-Fi باشد از پوشش تلفن همراه بهره مند خواهید بود. تلفن همراه بدون باتری هنوز نیاز به مقدار کمی انرژی برای کار دارد که این منابع انرژی به راحتی از محیط تامین می شوند.

 

 

 

نمونه اولیه تلفن همراه بدون باتری می تواند از سیگنال های رادیویی محیطی که توسط ایستگاه پایه تا ۳۱ فوت منتقل می شود کار کند. با استفاده از نور محیط گوشی با کمک یک سلول خورشیدی کوچک به اندازه یک دانه برنج می تواند به راحتی با ایستگاه پایه با فاصله ۵۰ فوت به راحتی ارتباط برقرار کند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10 تا از جدید ترین تکنولوژی های سال 2017

بسیاری از فناوری ها مانند سنسورها دما یا شتاب سنج نیز به استفاده از انرژی محیط متکی هستند فقط با این تفاوت که آنها انرژی را با عملیات متناوب حفظ می کنند این دستگاه ها یک بار عملیات نمایش داده مربوطه را انجام می دهند و بعد برای دو دقیقه در حالت خواب هستند و مجددا داده جدید را نشان می دهند در حالی که در تلفن همراه بدون باتری دستگاه نیاز دارد که به طور مداوم تا زمانی که مکالمه تمام شود کار کند که این بزرگترین چالش برای محققان بوده است.

 

تیم تحقیقاتی قصد دارد تا با تمرکز بر بهبود محدوده عملکرد باتری گوشی و رمزنگاری مکالمات به منظور ایمن نگه داشتن آن امکان پخش ویدئو و قابلیت نمایش بصری را با استفاده از صفحه نمایش های E-ink که کم مصرف هستند را به آن بیفزاید. این تحقیق توسط بنیاد ملی علوم و جوایز پژوهشی گوگل تامین هزینه شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *