خانه / پزشکی و سلامت / آلودگی هوا روی قسمت های مختلف بدن شما چه تاثیری دارد؟

آلودگی هوا روی قسمت های مختلف بدن شما چه تاثیری دارد؟

آلاینده های هوا می توانند سلامت ما را با خطری جدی روبه رو کرده و به تدریج مشکلات جدی ایجاد کنند، پس هشدارهای پزشکان را جدی بگیرید یا با تاثیرات نامطلوب آلودگی بر قسمت های مختلف بدن تان بیشتر آشنا شوید و تا حد امکان سعی کنید خودتان را از این اثرات مخرب دور نگه دارید.

.

قلب مان چه می شود؟

 

ریزگردهای موجود در هوا انواع مختلفی دارند بعضی از این ریزگردها تاثیر زیادی بر روی قلب می گذارند و بعضی دیگر می توانند وارد خون شده و مستقیم به قلب آسیب برسانند. ریزگردها با افزایش ضربان قلب باعث افزایش فشار خون می شوند. وقتی میزان ضربان طبیعی قلب کاهش پیدا کند، زمینه مناسبی برای تنگی عروق مهیا می شود و احتمالاباید منتظر سکته و مشکلات قلبی باشید.

.

همچنین آلودگی هوا باعث غلیظ تر شدن خون و افزایش احتمال التهاب می شود. سر درد ، سرگیجه و تهوع از نشانه های آلودگی هواست. معمولا بیماری های قلبی علامت دار نیستند و در بسیاری از موارد شدت بیماری به حدی نیست که فرد با مشکلات خاصی به پزشک مراجعه کند.آلودگی هوا می تواند مشکل را تسریع و بیماری را زودتر از موعد آشکار کرده و فرد را درگیر خودش کند. هوای آلوده حتی می تواند باعث مرگ زودرس ناشی از بیماری های قلبی شود.

.

سرطان پوست می گیریم

 

علائم سرطان پوست

از آنجا که پوست به مقدار زیاد با محیط آلوده در تماس است، می تواند آسیب زیادی ببیند، افرادی که مشکلات آلرژی دارند با آلوده شدن هوا مشکل شان تشدید می شود. در این بین افراد مسن و پیر بیشتر در معرض آسیب های پوستی قرار می گیرند. ذرات معلق، گوگرد و هیدروکربن موجود در هوا مخاط پوست را تحریک می کند. این هوای آلوده باعث تیرگی  پوست می شود به طوری که دیگر خبری از پوست درخشان و سر زنده نیست.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  درمان با طب سوزنی

.

کسانی که سابقه حساسیت و آلرژی داشته اند ، خارش و اگزما به سراغشان می آید. آلودگی هوا جوش های آکنه ای را تشدید می کند و چین و چروک را بر چهره می نشاند. سرمای هوا هم که با آلودگی همراه شود مشکل خشکی پوست را دو چندان می کند و باعث شکایت بیشتر مردم از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می شود. بد نیست بدانید با زیاد شدن آلاینده ها و نازک شدن لایه ازن ، خطر ابتلا به سرطان پوست هم بیشتر می شود.

.

کچل می شویم

 


با قرار گرفتن در معرض آلودگی دیگر خبری از موهای درخشان و سالم نیست.آلاینده های هوا باعث شکننده و خشک شدن موها می شود ، از طرفی تحقیقات نشان داده که سرب باعث ریزش آنها می شود. اگر موهای تان کدر و بد رنگ شده ایراد از شامپو نیست ، بلکه هوای آلوده رنگ موهای تان را از بین برده است. ذرات آلوده می توانند در منافذ پوست تجمع کنند و حتی به ریشه موها هم آسیب برسانند.

.

مغزمان تحلیل می رود

 

آلودگی هوا به ساختار مغز هم رحم نمی کند و تغییراتی را در ساختمان آن ایجاد می کند. تعدادی از پزشکان با انجام آزمایش هایی در دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیدند که آلودگی موجود در زمان کوتاهی می تواند باعث بروز بیماری های شناختی در مغز شود. آلودگی هوا حتی  می تواند باعث تحلیل  قوای مغز شود و بستر مناسبی را برای بروز بیماری آلزایمر ایجاد کند.

.

طبق تحقیقات انجام شده آلودگی هوا ، مغز جنین را کوچک می کند. افرادی که در هوای آلوده زندگی می کنند، مغزهای کوچک تری دارند و بیشتر از افراد دیگر  به سکته مغزی مبتلا می شوند. رئیس انجمن علوم اعصاب ایران معتقد است آلودگی هوا می تواند باعث بالا رفتن آمار بیماری ام اس ، اختلالات تکاملی، عقب ماندگی ذهنی و حتی صرع در کودکان شود.

.

چشمانم پف آلود می شوند

 

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  افرادی که این ویتامین را ندارند، 77% ضعیف ترند!

خستگی و پف آلودگی چشم بیشتر در چهره مردمانی که در هوای آلوده تردد دارند دیده می شود. آلودگی هوا باعث آسیب به چشم ، سوزش و ریزش اشک و خشکی چشم می شود. افرادی که عمل های جراحی چشم انجام داده اند با مشکلات بیشتری روبه رو می شوند و در این روزها باید بیشتر مراقب سلامت چشم شان باشند.

.

از طرفی آلودگی هوا بستر مناسبی را برای عفونت های چشمی ایجاد می کند و باعث کاهش تاثیر داروهای چشمی می شود. کودکان بیشتر از بزرگ سالان در هوای آلوده از سوزش چشم شکایت دارند . پس بهتر است با وجو آلودگی کمتر بیرون بروند.

.

چه بر سر گوش و حلقم می آید؟

 

به گفته دکتر علی محمد اصغری عضو جامعه جراحان گوش و حلق و بینی آلودگی هوا باعث گلو درد می شود و حتی سرب ناشی از سوخت بنزین می تواند کاهش شنوایی ایجاد کند. کاهش شنوایی با شنیدن صداهای نابهنجار ناشی از حرکت ماشین ها آسیب بیشتری را به گوش وارد کند ، همچنین آلودگی می تواند باعث بروز سرطان حنجره و سینوس شود.

.

نفس مان بند می آید

 

انسان ها بطور میانگین روزانه به ۱۵ کیلو گرم اکسیژن نیاز دارند تا بتوانند ۲۲۰۰ بار تنفس کنند، با بالا رفتن میزان مونو اکسید کربن دچار تنگی نفس و سوزش مجاری تنفسی می شوید. این گاز از طریق ریه ها وارد جریان خون می شود و حتی ممکن است با تغییر در تنفس، فرد به کما برود. با آلوده شدن هوا ، احتمال ابتلا به آسم و آلرژی افزایش می یابد.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  9 روش درمان خانگی و موثر برای از بین بردن دراماتیت اطراف دهان

.

وقتی میزان دی اکسید گوگرد بالا رود، باعث درد در ناحیه قسه سینه و افزایش حرکات تنفسی می شود . در این زمان است که بیماری های مزمن ریوی و برونشیت عود می کند و ظرفیت تنفسی کاهش پیدا می کند. سرفه و تنگی مجاری تنفسی از دیگر مشکلات این هواست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *