خانه / پزشکی و سلامت / چرا وقتی رژیم می گیرید گاهی دچار سردرد می شوید؟

چرا وقتی رژیم می گیرید گاهی دچار سردرد می شوید؟

بعضی از افراد وقتی رژیم می گیرند دچار سردرد می شوند. در واقع در طول دورانی که رژیم می گیرید خوردن یا نخوردن برخی مواد غذایی ممکن است سبب بروز سردردهای میگرنی شود اما با دانستن چند نکته می توانید از این سردرد های شدید  دور بمانید و به سرعت آرام شوید.

.

به چه دلیل سردرد می شوید؟

 


بررسی های پژوهشگران نشان می دهد ۳۰ درصد از سردرد های میگرنی به دلیل داشتن رژیم غذایی محدود به وجود می آید و حتی می تواند سردردهای خفیف تری را هم به همراه داشته باشد. اگر رژیم غذایی خاصی دارید و سردردهای میگرنی را به دفعات تجربه می کنید این مشکل به یکی از دلایلی که در ادامه می آید ایجاد می شود.

.

فاصله زیاد بین وعده های غذایی

 


وقتی فاصله بین وعده های اصلی زیاد باشد یا غذا خوردن وقت مشخصی نداشته باشد ممکن است سطح قند خون پایین بیاید که این حالت ، بدن شما را در حالت گرسنگی بیش از حد قرار  می دهد.  در این شرایط آبشاری از هورمون ها و ترکیبات شیمیایی مشابه آنها به سوی مغز سرازیر می شود تا بدن شما به استرس ایجاد شده پاسخ دهد. چون وقتی متوجه می شود غذای کافی دریافت نکرده دچار استرس می شود که در نتیجه آن احتمال بروز سردرد افزایش می یابد
راه حل: یادتان باشد معده شما هرگز نباید بیش از ۴ ساعت گرسنگی بکشد.

.

مصرف شیرین کننده های مصنوعی

 


طبق تحقیقی که در دانشگاه واشنگتن انجام شده برخی از افراد ممکن است به شیرین کننده های مصنوعی مواد غذایی  مانند اسپار تام– حساسیت داشته باشند که این موضوع سبب سردرد می شود. اسپارتام ترکیبی است که در نوشبه های رژیمی و سایر غذاهای رژیمی جایگزین شکر می شود.
راه حل بهتر است گاهی برای شیرین کردن چای یا قهوه به جای شکر و شیرین کننده  های مصنوعی  به عنوان  یک  جایزه از عسل استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد عسل خاصیت چربی سوزی دارد و خیلی سالم تر از شکر است.

.

تشنگی

 

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  مصرف روزانه کرفس و تاثیرات اعجاب انگیز آن بر بدن


کم آبی هم یکی از دلایل بروز سردردهای میگرنی است. البته متخصصان هنوز دلیل این موضوع را به درستی نمی دانند اما حدس می زنند احتمالا این موضوع با کم عمق شدن رگ های خونی منتهی به مغز در ارتباط است. بدین ترتیب اکسژن و خون کافی به مغز نمی رسد و سردرد های میگرنی پیش می اید. کمبود الکترولیت ها هم می تواند منجر به کم آبی بدن و سردرد منجر شود.
در کنار سردرد، کم آبی بدن ، سعی و کوشش شما برای کاهش وزن را هم تحت تاثیر قرار می دهد. تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد که مغز ما گاهی اوقات نمی تواند فرق بین گرسنگی و تشنگی را به درستی تشخیص دهد ممکن است تشنه باشیم اما پیام گرسنگی به مغزمان مخابره شود در نتیجه بیش از حد غذا بخوریم.
راه حل : هر زمان که احساس کردید تشنه هستید یعنی بدن تان دچار کم آبی شده است. پس در طول روز قبل از اینکه احساس تشنگی به سراغ تان بیاید به اندازه کافی آب بنوشید. متخصصان تغذیه بر این نکته تاکید دارند که هر روز حداقل باید هشت فنجان آب بنوشید. پس این نکته را فراموش نکنید.

.

گرسنگی

 


وقتی کالری مورد نیاز بدن به خوبی تامین نشود سردردهای میگرنی پیش می آید.
راه حل : بهترین پیشنهاد این است که حداقل هر چهار ساعت یک بار غذایی بخورید. بنابراین به غذاهای سبک یا میان وعده هایی فکر کنید  که کم کالری هستند و در عین حال با داشتن فیبر کافی شما را از گرسنگی نجات می دهند. سبزیجاتی مانند هویج این خاصیت را دارند. شما را به سرعت سیر کرده و کالری اضافی به بدن تان راه نمی دهند.

.

ورزش سنگین

 

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  قند خون پایین یا هیپوگلیسمی چیست؟


اگر به دنبال برنامه های کاهش وزن، به تازگی تصمیم گرفته اید راهی باشگاه های ورزشی شوید یا تمرینات سختی را به دنبال می کنید در  این حالت هم ممکن است سردردهای ناشی از ورزش سنگین را تجربه کنید.
راه حل : همیشه قبل از شروع ورزش بدن تان را گرم کنید و ابتدا  چند حرکت سبک ورزشی انجام دهید. علاوه بر این هیچ وقت بیش از توان بدنتان ورزش نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *