خانه / سرگرمی / آتش بازی های پر هیجان چگونه به وجود می آیند؟

آتش بازی های پر هیجان چگونه به وجود می آیند؟

شاید شما هم از دیدن آتش بازی های شگفت انگیز و خیره کننده در آسمان به وجد بیایید و صدای آه و شادی تان برخیزد اما آیا تابحال با خودتان فکر کرده اید که این صحنه های شگفت انگیز آتش بازی چگونه خلق می شوند و چگونه چنین نور افشانی دل انگیزی ایجاد می شود؟

بر طبق گزارش انجمن شیمی آمریکا (ACA) در داخل هر یک از اشکال آتش بازی چیزی شبیه یک پوسته هوا ، منظور شی لوله ای مانند قرار دارد که در داخل آن مقداری باروت و ده ها ماژول کوچک به نام ستاره در اندازه های ۳ تا ۴ سانتی متر قرار دارد. این ستاره ها حاوی سوخت، عامل اکسید کننده، اسیدهای فلزی و یا اکسیدهای فلزی هستند که منبع رنگ های آتش بازی هستند. یک فیوز نیز در داخل آن وجود دارد که باعث تاخیر در زمان آتش سوزی می شود و سبب می شود تا وسیله آتش زا، از زمین بلند شود و بعد ستاره ها به هم می ریزند و در آسمان منفجر می شوند و نور و دود دور آن را می گیرد.

 

 

هنگامی که شما وسیله یا وسایل آتش بازی  خود را روشن می کنید سوخت های ستاره ای و مواد اکسید کننده باعث ایجاد حرارت شدید می شوند که باعث فعال کردن رنگهای حاوی اکسید های فلز می شود. هنگام گرم شدن ، اتم های موجود در ترکیب فلزی انرژی موجود را جذب می کنند و باعث ایجاد جنبش و هیجان زیاد در الکترون ها می شوند . زمانی که الکترون ها به پایین ترین حد انرژی خود در بالای آسمان رسیدند انرژی اضافی به عنوان نور منتشر می شود.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  حوادث مرموز و سر به مهر تاریخ

هر عنصر شیمیایی میزان انرژی متفاوتی آزاد می کند و این انرژی چیزی است که رنگ یا طول موج نور را تعیین می کند.

به عنوان مثال وقتی نیترات سدیم پرم می شود الکترونهای موجود در اتم سدیم گرما را چذب می کنند و به جنبش در می آیند. وقتی که جنبش الکترون ها پایین می آید میزان انرژی خودشان را که ۲۰۰ کیلو ژول در هر مول است را به انرژی یا نور زرد رنگ تبدیل می کنند.

مثلا برای درست کردن رنگ آبی در آتش بازی از مقادیر مختلفی از ترکیبات کلرید مس استفاده می شود.یا رنگ قرمز از نمک های استرانتیوم و نمک های لیتیوم به وجود می آید.

زمانی که ما ترکیب رنگ های اصلی را در آتش بازی داشته باشیم می توانیم از ترکیب رنگ های اصلی با هم رنگ های فرعی را نیز درست کنیم. به عنوان مثال ترکیب کلرید مس و استرانتیوم باهم باعث تولید نور بنفش می شود.

 

 

سوت و صدای موجود در آتش بازی بخاطر استفاده از پودر فلش است . ترکیب های مختلف فلزات و اکسیدها مجموعه ای از صداها را تولید می کنند. در حالی که یونانیان و رومیان باستان از این پودر در محصولات مراقبت از زیبایی و سکه های خود استفاده می کردند شیمیدان ها از این پودر برای ایجاد صداهای اضافی در آتش بازی استفاده می کنند.

نحوه تولید رنگ های آتش بازی:

 

 

همانطور که گفتیم تنوع رنگ در نمایش آتش بازی بستگی به ترکیب فلزات دارد

  • مس باعث ایجاد جرقه های آبی می شود.
  • ترکیب نمک های استرانتیوم و نمک های لیتیوم باعث تولید رنگ قرمز می شود
  • آلومینیوم و تیتانیوم باعث ایجاد ستارگان سفید در یک پرچم هوایی می شوند.
  • باریم که در سم موش و شیشه سازی مورد استفاده قرار می گیرد باعث تولید رنگ سبز می شود
  • سوختن کلسیم باعث تولید رنگ نارنجی و سدیم رنگ زرد را ایجاد می کند
خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  سفر به هند تجربه ای که نباید از دست داد

آتش بازی ها از صد ها سال پیش تاکنون بوده اند و در طول قرون مختلف کارشناسان و متخصصان شیمی ترکیب هایی را ایجاد کرده اند که نه تنها نمایش بصری خیره کننده ای دارد بلکه آتش بازی در طیف وسیعی از اشکال و و رنگ ها ایجاد می کند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *