خانه / سرگرمی / ۱۹ توصیه برای از بین بردن حواس پرتی هنگام مطالعه

۱۹ توصیه برای از بین بردن حواس پرتی هنگام مطالعه

عدم تمرکز هنگام مطالعه و خیال پردازی

 

بزرگترین علتی که باعث می شود درحین مطالعه خیال پردازی کنیم و ذهنمون سمت افکاری بره که از دایره درس خواندن خارج می شه و حواسمون پرت بشه، نداشتن تمرکز است.

 

رعایت و اجرای نکات تاثیر گدار زیر می تونه این معضل درسی اکثر داوطلبان رو کمتر و در نتیجه باعث افزایش یادگیری بشه.

 

۱- مکان مطالعه فقط برای مطالعه باشه نه خوردن، خوابیدن، اینترنت، تماشای تلویزیون، موبایل بازی و ۶ تا در هنگام حضور در این مکان، فقط افکار درسی به ذهنمونبیان نه پارازیت های مزاحم.

 

۲- یک برنامه درسی حجمی و اجباری داشته باشید. یعنی خود را مقید کنید که در یک زمان خاص و مبحث تعیین شده، درس را به اصطلاح جمع کنید. تا ذهن فرصت نکند به حاشیه های غیر از درس بپردازد و فقط درگیر درس خواندن شود.

 

۳- برای تمرکز و فرار از افکار خیال پردازانه، از روش تند خوانی استفاده کنید. هر چند با اینکار بر مبحث ۱۰۰ درصد مسلط نمی شوید ولی برای تمرکز بسیار عالیست.

 

۴- اگر در ضمن مطالعه، افکاری غیر از درس خواندن سراغتون اومد سریع این افکار رو روی کاغذ یاداشت کنید تا بعدا و در مکانی دیگر بهش فکر کنید.

 

۵- مطالعه را به بازی های زمانی کوچک تر تقسیم کنید تا بیشترین بازدهی را در یادگیری داشته باشید. هر چه این بازه های زمانی کمتر باشند باعث تمرکز زیاد شما در حینیادگیری می شه و مغز دیگه فرصت خیال پردازی نمی کنه.

 

۶- حتما بعد از هر ۴۵ دقیقه مطالعه، ۱۰دقیقه استراحت کنید، از جای خود بلند شوید، چیزی میل کنید. این استراحت کوتاه به مغز شماست نه جسمتان، که باعث خون رسانی بیشتر و ایجاد تمرکزی بالاتر می شود.

 

۷- اگه دیدید مغز داره شروع به خیال پردازی می کنه، با صدای بلند درس بخوانید، این تنها راه برگشت سریع به تمرکزه.

 

۸- پویا و فعال مطالعه کنید. ضمن مطالعه حتما خلاصه برداری و نکته برداری کنید. مطالب مهم را علامت دار کنید. با این کار شما دارید داده های زیادی را وارد مغز می کنید و مغز درگیر پردازش این داده ها و ثبت اطلاعات می شود و دیگه فرصتی برای خیال پردازی نخواهد داشت.

 

۹- عادت کنید، تمرین کنید که با کوچک ترین سر و صدا حواستان پرت نشود و با تمرکز به مطالعه ادامه دهید با گذشت زمان کم کم دیگه این مسئله براتون عادی میشه و دیگه بی تفاوت میشوید.

 

۱۰- به طور ذاتی مغز نیاز به فعالیت و درگیری دارد، پس اگر ذهن خود را درگیر درس نکنید اون خودشو درگیر مباحث و حاشیه های فکری میکنه.

حتما یک رقیب در سطح خود و هم رشته داشته باشید چرا که درس از عقب ماندن از رقیب باعث جمع کردن تماس حواس به درسها می شود.

 

۱۱- در طول روز تمرکز بیشتره، سعی کنید در طول روز مطالعه داشته باشید که البته این نکته در افراد مختلف متفاوته و کاملا بسته به شرایط ذهنی و علایق هر فرد، فرق می کنه.

 

۱۲- خستگی یا گرسنگی در حین مطالعه باعث عدم تمرکز در مطالعه می شود.

 

۱۳- جهت افزایش تسلط در یک مبحث درسی، در یک زمان فقط بر روی یک مبحث متمرکز شوید تا مغز بهتر بتواند داده های ورودی را تحلیل و در آخر ثبت کند.

 

۱۴- آرامش خود را در هر شرایطی حفظ کنید. عصبانیت و هیجان زیاد، دشمنان تمرکز و باعث هدایت مغز به سمت افکار پرت و خیال پردازی می شود.

 

۱۵- با ذوق و اشتیاق یاد بگیرید. همیشه به خودتون بگید که اگه مثلا من زیست رو خیلی خوب بخونم، مسلط تر می شوم و درصد هام بیشتر و به پزشکی قبول شدن و یا رشته مورد علاقه ام خیلی نزدیک تر می شوم.

 

۱۶- حتما ضمن مطالعه و بعد از مطالعه،خودتون تست طرح کنید و حتما تست های مبحث خوانده شده را بزنید. این ایجاد تنوع در مطالعه باعث پیشرفت پلکانی شما در آن درس می شود. نکته بسیار مهم: با توجه به دوری جستن از حفظیات و مفهومی شدن دروس عمومی همانند دروس اختصاصی در کنکور سراسری، در این چند سال اخیر، عمومی ها را به روش تخصصی ها، کار کنید یعنی بلافاصله بعد از خواندن مطلب درسی تست های آن مبحث را بزنید و به روز بعد موکول نکنید.

 

۱۷- همیشه دست به قلم باشید. نوشتن در حین مطالعه بزرگ ترین سلاح جنگ با خیال پردازیست و در مقابل یکی از عوامل موفقیت در یادگیری تکنیکی مطالب است. در این صورت مغز به طور اتوماتیک و با توجه به تمرینات زیاد در نوشتن مباحث، قادر خواهد بود مطالب را سریع رمز گردانی کند.

 

۱۸- ضمن مطالعه سعی کنید مغز را به سمت مطالب قدیمی تر خوانده شده هدایت کنید و سعی در به یادآوری مباحث کنید. تا مغز مقید بشه که خوب باید درس بخونه و مطالب رو بیاد بیاره.

 

۱۹- وقتی یک مبحث را تمام کردیم، کتاب را ببندیم و برای خود یا دوستمان درس را یک بار توضیح دهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *