خانه / پزشکی و سلامت / ۶مزیت مهم نوشیدن آب برای بدن

۶مزیت مهم نوشیدن آب برای بدن

آب یکی از نوشیدین های محبوب همه ماست . دو سوم حجم بدن ما را آب تشکیل می دهد . سه چهارم کره زمین از آب پوشیده شده است. آیا تابحال به مزایای این نوشیدنی بی رنگ و پر فایده فکر کرده اید ؟

چقدر نوشیدن آب برای بدن ما ضروری است . یک دستورالعمل پیشنهادی نوشیدن هشت لیوان آب در روز است که شاید بر اساس دستورات علمی نباشد و شاید نیازی به نوشیدن دقیقا هشت لیوان آب در روز نباشد و مقادیر زیادی از این آب با مصرف میوه و سبزیجات تامین شود.

.

اما نوشیدن آب به مقدار کافی برای حفظ سلامتی بدن ضروری است. بدن ما به انواع و اشکال گوناگون از جمله عرق کردن ، تنفس، ادرار ،مدفوع آب از دست می دهد و این آب از دست رفته باید  به شکل های گوناگونی تامین شود.هنگامی که میزان آب خارج شده از بدن با میزان مصرف شده  برابر نباشد بدن دچار کم آبی می شود .

 

در این مقاله شش فایده نوشیدن آب به مقدار کافی را بیان می کنیم:

۱- نوشیدن آب به حفظ تعادل بدن کمک می کند. حدود ۶۰ درصد از حجم بدن ما را آب تشکیل میدهد. نقش  آب در بدن شامل  هضم، جذب غذا ، گردش خون، ترشح بزاق، جابجایی مواد مغذی و کنترل درجه حرارت بدن می باشد. مغز  از طریق غده هیپوفیز به کلیه دستور می دهد که چه میزان آب به عنوان ادرار باید دفع شود و چه میزان در بدن ذخیره شود.

.

هنگامی که بدن شما دچار کم آبی می شود مغز از طریق مکانیزم تشنگی به شما اعلام می کند که باید آب بنوشید.شما باید به نشانه ها دقت کنید و با نوشیدن آب ، آبمیوه ،قهوه کمبود آب بدن را جبران نمایید هر مایعاتی می توانید بنوشید به جز الکل . مصرف الکل باعث ایجاد تداخل در ارتباط بین مغز و کلیه و دفع بیش از حد مایعات بدن می شود در نتیجه بدن دچار کم آبی می شود.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  علائم هشدار دهنده سرطان پوست در بدن

 

مزایای نوشیدن آب

 

۲- آب به کنترل کالری در بدن کمک می کند برای سالها افرادی که رژیم می گرفتند  از آب به عنوان یک استراتژی در کاهش وزن بهره می برند در حالی که آب هیچ اثر جادویی در کاهش وزن ندارد و تنها  از آن به عنوان جایگزین نوشابه و نوشیدنی های با کالری بالاتر استفاده می شود.

.

۳- آب کمک می کند سلول ها انرژی خود را حفظ کنند کمبود آب در بدن می توند باعث خستگی عضلات شود و هنگامی که سلول های عضلانی دچار کمبود آب شوند به خوبی کار نمی کنند که می تواند باعث خستگی وکسالت شود. کارشناسان ورزشی توصیه می کنند دو ساعت  قبل از شروع ورزش حتما دو تا چهار لیوان آب بنوشید. در شروع ورزش و تا انتها نیز مایعات از دست رفته از طریق تعریق را با نوشیدن آب جبران نمایید.

.

۴-آب به شادابی و جوان ماندن پوست کمک می کند. پوست خود به عنوان یک سد حفاظتی برای جلوگیری از نشت مایعات به بیرون عمل می کند. نوشیدن به اندازه آب باعث از بین رفتن چین و چروک های ریز پوست می شود.کم شدن آب باعث می شود پوست خشک و چروکیده شود.

.

۵- آب به کلیه در دفع سموم و مواد زاید ، اوره و سایر سموم موجود در بدن کمک می کند. تا زمانی که شما به میزان کافی آب بنوشید عملکرد کلیه ها عالی است در صورت کمبود آب  به خصوص در روزهای گرم تابستان در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستید. در صورت نوشیدن به اندازه آب، ادرار شما عاری از رنگ و بو می باشد. هنگامی که بدن شما کمبود آب داشته باشد غلظت ادرار و رنگ و بوی آن افزایش پیدا می کند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  افرادی که این ویتامین را ندارند، 77% ضعیف ترند!

.

۶- آب به حفظ عملکرد طبیعی روده ها کمک می کند . زمانی که به اندازه کافی آب می نوشید روده بزرگ آب را جذب کرده و در نتیجه مدفوع به راحتی دفع می شود و مانع یبوست می شود.

.

۵ توصیه خوب برای نوشیدن آب:

اگر شما نیز دوست دارید میزان نوشیدن آب خود را بیشتر کنید می توانید به شکل های زیر عمل کنید:

با هر میان وعده یک نوشیدنی دلخواه تان را بخورید.

برای لذت بردن از نوشیدن می توانید نوشیدنی های طعم دار مثل آبمیوه را انتخاب کنید.

مصرف میوه و سبزی : شما می توانید با مصرف میوه و سبزی ۲۰ درصد از نیاز بدن تان به مایعات را تامین کنید.

همیشه یک بطری آب در ماشین یا روی میز کار یا کوله پشتی تان همراه  خود داشته باشید.

می توانید نوشیدنی مورد علاقه خود را انتخاب کنید . اگر در حال کالری سوزی هستید می توانید نوشیدنی کم کالری و یا حتی آب را انتخاب کنید.

 

مزایای نوشیدن آب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *