خانه / پزشکی و سلامت / کودکان چاق تا ۴ برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو هستند

کودکان چاق تا ۴ برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو هستند

طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن اندوکرین ، کودکان چاق ، ۴ برابر نسبت به کودکانی با شاخص توده بدنی طبیعی، در برابر خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار دارند.

محققان کالج لندن با مطالعه بر روی پرونده های سلامت الکترونیکی در یکی از پایگاه سلامت جهانی تحقیقات خود را بر روی ۳۶۹۳۶۲ کودک ۲ تا ۱۵ ساله انجام دادند. آنها دریافتند که ۶۵۴ کودک و نوجوان در سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۳ مبتلا به دیابت نوع دو هستند. علاوه بر این محققان دریافتند که میزان ابتلا کودکان به دیابت نوع دو از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ به طور متوسط در بین هر ۱۰۰ هزار کودک ۶ مورد در هر سال افزایش می یابد و در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ این تعداد در هر سال ۳۳ نفر افزایش می یابد.

 

 

دکتر علی عباسی نویسنده ارشد بخش تحقیقات بهداشتی و مراقبت های اجتماعی کالج لندن  گفت: “با توجه به شیوع چاقی و اضافه وزن از اوایل دهه ۱۹۹۰ کودکان مبتلا به چاقی به اندازه ۴ برابر در خطر ابتلا به دیابت نوع دو در سن ۲۵ سالگی نسبت به همتایان خود که در وزن طبیعی قرار دارند هستند”

 

 

دیابت بیماری است که فشار عظیمی بر جامعه وارد می کند زیرا شامل شرایط پر هزینه ای برای درمان است. برآوردها نشان می دهد که تعداد افراد بالای ۱۱ سال مبتلا به دیابت نوع دو برابر با ۴۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان است. با توجه به اینکه چاقی و دیابت اگر به سرعت مورد توجه قرار گیرند قابل پیشگیری هستند امیدوار هستیم که سیاست گذاران را ترغیب به سرمایه گذاری در امر مشارکت و پیشگیری از این بیماری نماییم.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  علائم هشدار دهنده سرطان پوست در بدن

اما همیشه یک قسمت از درمان یا پیشگیری در دیابت مشارکت و توجه خانواده هاست چنان چه کودک شما در سنین طفولیت مبتلا به چاقی است بهتر است به این مسئله توجه بیشتری نشان دهید. توجه و مراقبت امروز شما از کود ک دلبندتان در آینده نسل سالم و پر توانی را به جامعه هدیه می دهد.

 

 

توجه داشته باشید دیابت نوع ۱ هیچ ارتباطی به چاقی ندارد و معمولا فرد از زمان تولد به دلیل یک اختلال ژنتیکی این نوع از بیماری را با خود به همراه دارد. این مطالعه و نتایج تحقیق آن بر روی کودکان در انگلستان انجام شده و معیار های چاقی بر اساس سن کودک اندازه گیری شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *