خانه / دانش و فناوری / تصفیه آب آشامیدنی با کمک انرژی خورشیدی

تصفیه آب آشامیدنی با کمک انرژی خورشیدی

محققان دانشگاه، بیل و رایس  سیستمی ایجاد کرده اند که از انرژی خورشیدی و نانو ذرات برای تولید آب آشامیدنی استفاده می کند. این سیستم بطور بالقوه می تواند در مناطق دور افتاده و خارج از شبکه آب رسانی مورد استفاده قرار گیرد.

این سیستم که تحت عنوان تقطیر غشای خورشیدی فعال شناخته شده است دارای غشای متخلخل با نانو ذرات کربن سیاه است. نانو ذرات از انرژی خورشیدی برای گرم کردن آب در یک طرف غشا استفاده می کنند که باعث فیلتر کردن نمک و سایر آلودگی های غیر فرار در هنگام تبخیر آب می شود. نتایج این تحقیقات در مجله آکادمی ملی آمریکا منتشر شده است.

 

 

 

 

این فناوری که توسط موسسه تحقیقات نانو تکنولوژی آب آشامیدنی (NEWT) مدیریت می شود در سال ۲۰۱۵ با کمک مالی ۱۸٫۵ میلیون دلاری از بنیاد ملی علوم آمریکا تامین بودجه شد تا آب آشامیدنی سالم را برای میلیون ها نفر فراهم کند تولید انرژی را در آمریکا مقرون به صرفه سازد.

 

 

در فرآیند شیرین سازی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد آب شور از یک غشا عبور می کند و در سمت دیگر نمک آن حذف می شود این فرآیند برای اجرا به انرژی بسیار بالایی نیازمند است و در زمانی که میزان نمک آب بالا باشد ناکارآمد می باشد. بسیاری از سیستم های آب شیرین سازی دیگر نیز شامل فرآیندهای حرارتی است که در آن آب با استفاده از حرارت بالا بخار می شود این روش به دلیل حرارت بالا ناکارآمد است. تقطیر غشایی نیز روش دیگر شیرین کردن آب است که از غشا و حرارت استفاده می کند . این روش هم نیز عیب آن این است که برای شروع فرآیند نیازمند یک منبع حرارت خارجی هستیم.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  ساعت های GPS دار گارمین | کدامیک را انتخاب می کنید؟

 

 

اما سیستم NEMSD برای ایجاد حرارت از انرژی خورشیدی بهره می برد و شیرین کردن آب صورت می گیرد. یکی از مزایای بزرگ این سیستم این است که می توان آن را در هر مکانی استفاده کرد زیرا وابسته به نور خورشید است. این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه قرار دارد بنابراین محققان هنوز در حال بررسی طیف وسیعی از برنامه های کاربردی هستند . این تکنولوژی به انرژی کمی برای فرآیند تقطیر نیاز دارد و از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *