خانه / پزشکی و سلامت / اگر جرات دارید باز هم ناخن هایتان را بجوید!!!

اگر جرات دارید باز هم ناخن هایتان را بجوید!!!

شستن دست ها اولین گام برای ازبین بردن انواع باکتری هاست. اما آیا شما زیر ناخن هایتان را هم می شویید؟ جیسن گلدمن به این سوال پاسخ می دهد.

 

در اینکه شستن دست ها آن هم چند مرتبه در روز یکی از بهترین روش های نابودی میکروب هاست شکی نیست.قانون حکم می کند که افراد مشغول در صنعت غذا دست هایشان را تمیز نگه دارند. از طرف دیگر می دانیم که هرجقدر هم که دست ها را بسابیم ، باز هم نمی توانیم تمام میکروب های آن را از بین ببریم.

.

بند انگشت یا ناخن؟

 

 

همین مسئله باعث می شود تا پزشکان و پرستاران اغلب هنگام کار بر روی مریض دستکش به دست کنند. حقیقت این است که حدود ۱۰۰ سال پیش ، پزشکان دست یافتند که حتی با چندین مرتبه شستن دست ها باز هم مقدار زیادی باکتری بر روی دست باقی می ماند. اما در دهه ۷۰ میلادی بود که محققان دلیل سمج بودن باکتری های دست را متوجه شدند.

در آن مطالعه مشخص شد که پوشاندن بند انگشت ها می تواند دست را برای زمان طولانی تری تمیز نگه دارد. البته نه اینکه بند انگشت مملو از باکتری باشد، بلکه ناخن ها عامل آن هستند. ناخن از جنس کراتین یعنی مشابه جنس شاخ ایمپالا و کرگدن ساخته شده و مامنی برای انواع باکتری است.

.

چه کسی انجا زندگی می کند؟

 

دانشمندان سرانجام در اواخر دهه ۸۰ میلادی به این مسئله فکر کردند که “چه کسی آنجا زندیگی می کند؟” در پزوهش های انجام شده در سال ۱۹۸۸ ، گروه سه نفره ای از محققان دپارتمان پوست شناسی دانشگاه پنسیلوانیا باکتری های روی دست های ۲۶ داوطلب بالغ را که همه آنها از کارکنان دانشکده پزشکی بودند بررسی کردند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  موهای سیاه را بیمه کنید !!! 15 توصیه مهم برای جلوگیری از سفید شدن موها

نتایج پژوهش ها نشان داده که ناخن های مصنوعی می تواند حامل باکتری های بیشتری باشد. آن ها به این نتیجه دست یافتند که فضای خالی زیر ناخن ها مهمترین محل تجمع باکتری هاست.

 

در حالی که بخش های دیگر دست حامل صدها تا هزاران باکتری بود زیر ناخن به تنهایی حامل هزاران تا صدهزار باکتری بود. البته نوع باکتری ها کاملا مشابه بود و تفاوت فقط در حجم آن ها بود.

.

ناخن های مصنوعی و طبیعی

فضای موجود و رطوبت کافی برای رشد باکتری ها کافی است. این پژوهشگران نوشتند: “حجم بالایی از باکتری ها در فضای زیر ناخن ها وجود دارد از طرفی این ناحیه هنگام شستن دست ها دور از دسترس شوینده های ضد میکروبی قرار دارد. ” بنابراین ماجرا بسیار ساده است: فضای زیر ناخن از رایج ترین شیوه نابود کردن میکروب ها یعنی همان شستن دست ها هیچ تاثیر پذیری ندارد.

 

از این رو پژوهش ها نسبت به بررسی ماهیت باکتری های زیر ناخن ادامه دارد . البته هدف فقط ناخن های طبیعی نیست و ناخن های مصنوعی نیز بررسی می شوند.

در یک پژوهش انجام گرفته بر روی ناخن های ۵۶ پرستار که از ناخن های مصنوعی لاک زده استفاده میکردند و بررسی ناخن های طبیعی  ۵۶ پرستار ، محققان به این نتیجه رسیدند که پرستاران دارای ناخن مصنوعی چه قبل و چه پس از شستن دستان دارای حجم زیادی باکتری در زیر ناخن هایشان بودند.

.

وقتی مشکلات دوچندان می شود

پژوهش های انجام شده در سال ۲۰۰۰ و ۲

۰۰۲ به نتایج مشابهی دست یافت اما مشکلات بیش از آن است: ناخن های مصنوعی باعث می شوند تا افراد نتوانند دست هایشان را به خوبی بشورند و همین عامل باعث می شود تا میزان آلودگی بیشتری  روی دست ها باقی بماند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  مصرف روزانه کرفس و تاثیرات اعجاب انگیز آن بر بدن

 

 

اما ناخن های طبیعی لاک خورده نیز ماجرایشان متفاوت است. هر فضای خالی در لاک می تواند محل تجمع باکتری ها باشد. در پزوهشی مشخص شد لاک ناخن به تنهایی نیز می تواند حامل باکتری باشد.

با این وجود ، ” کوتاه و تمیز نگه داشتن ناخن ها از وجود یا عدم وجود لاک ناخن اهمیت بیشتری دارد.”

 

.

مرگ ناشی از اسهال

سالانه بین دو تا سه میلیون نفر در جهان به دلیل اسهال جان می دهند. گفته شده که شستن دست ها باصابون حداقل جان یک میلیون نفر را نجات می دهد. این کار به احتمال فراوان نتیجه بخش هم خواهد بود.

 

اما علاوه بر شستن دست ها باید کار دیگری نیز انجام داد که احتمالا خودتان متوجه شده اید: به فضای خالی زیر ناخن هایتان بسیار دقت کنید. البته تا جای ممکن  همیشه سعی کنید ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *