خانه / پزشکی و سلامت / ۱۰ علامت هشدار دهنده سرطان دهانه رحم که نباید آنها را نادیده گرفت

۱۰ علامت هشدار دهنده سرطان دهانه رحم که نباید آنها را نادیده گرفت

سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان ها در زنان است که سلول های دهانه رحم  قسمتی که به واژن متصل می شود را تحت تاثیر قرار می دهد. انجمن سرطان آمریکا اعلام کرده که در سال ۲۰۱۵  حدود ۱۲۹۰۰۰ مبتلا به سرطان دهانه رحم تشخیص داده  شده که از این تعداد ۴۱۰۰ در وضعیت وخیم و اورژانسی بوده و فوت کرده اند. آمار وحشتناکی است اما واقعیت دارد.

 

تقریبا تمام انواع سرطان های دهانه رحم توسط یک ویروس به نام پاپیلومای (HPV )  ایجاد می شوند. زنان در تمام سنین در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم  بعد از شروع رابطه جنسی هستند.

 

عواملی که خطر ابتلا را افزایش می دهند عبارتند از: رابطه جنسی نا ایمن، شرکای جنسی متعدد، اضافه وزن،استفاده از قرص های ضد بارداری، ژنتیک، سیگارکشیدن،بارداری های متعدد،اولین بارداری در سن نوجوانی یکی از ترسناک ترین چیزها در مورد این سرطان این است که در مراحل اولیه علائم آن بروز نمی کند.

 

 

درصورتی که یک زن بالغ هستید و متوجه تغییراتی غیر معمول بر اندام های تناسلی خود هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید. همیشه در نظر داشته باشید که در صورت تشخیص سرطان در مراحله اولیه شانس درمان بسیار بالاتر است. استفاده از آزمایش پاپ اسمیر و استقاده از واکسن HPV به ترتیب برای درمان و جلوگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم  می باشند . با آگاهی از عوامل خطر و علائم هشدار دهنده سرطان دهانه رحم می توانید خود را از یک عمر درد کشیدن نجات دهید.

۱۰ علامت هشدار دهنده که در صورت مشاهده نباید چشم پوشی کنید

 

 

خونریزی غیر طبیعی واژینال

 

 

در بسیاری از زنان  سرطان با تجربه خونریزی نامنظم رحم تشخیص داده می شود. خونریزی نابهنگام واژن بطور منظم به عنوان یک شاخص برای این سرطان در نظر گرفته می شود. این خونریزی می تواند در موارد دیگری مانند عدم تعادل هورمونی، بیماری های التهابی لگن و یا عفونت در یک بخش از لگن رخ دهد.

 

هنگامی که سرطان بافت های مجاور را درگیر می کند مویرگ های این بافت ها به راحتی پاره شده و باعث خونریزی می شود. این خونریزی ممکن است بین دوره های قاعدگی، پس از مقاربت و رابطه جنسی، پس از یائسگی و حتی پس از یک معاینه لگنی رخ بدهد.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10 ماده غذایی که باعث کاهش کلسترول خون می شوند

 

 

ترشحات غیر معمول واژن

 

 

 

ترشحات روشن و بی بو واژن کاملا طبیعی است با این حال اگر ترشحات واژن افزایش پیدا کند ، بوی نامطبوع یا ظاهر نامنظم داشته باشد می تواند نشانه ای از عفونت یا سرطان دهانه رحم باشد اگر شما تجربه این علائم را داشته باشید باید به دکتر خود بلافاصله گزارش دهید.

 

 

درد در هنگام مقاربت

 

 

مقاربت دردناک یکی دیگر از علائم هشدار دهنده مهم در سرطان دهانه رحم است.این علامت نشان می دهد که سرطان در سراسر بافت ها و اندام تناسلی انتشار می یابد . ممکن است شما علاوه بر درد علائمی دیگری چون بوی بد ترشحات را نیز مشاهده کنید. دلایلی دیگری نیز ممکن است باعث بروز درد شوند مانند عفونت یا بیماری های مقاربتی. در هر صورت نباید این علائم را نادیده بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

 

 

درد لگن

 

 

درد لگن در زنان شایع است.گرفتگی و درد یک بخش طبیعی از چرخه قادعدگی است و معمولا نشان دهنده وجود سرطان یا هر بیماری جدی نیست. با این حال ، این نوع درد زمان خیلی بیشتری طول می کشد و  می تواند نشانه ای از سرطان دهانه رحم باشد. اگر فرد مبتلا به این نوع سرطان باشد  این درد لگن را در زمان های غیر معمول تجربه می کنند ممکن است این درد ناگهانی بوده و در هر زمانی در طول ماه رخ بدهد. علاوه بر این درد معوملا رخ نمی دهد مگر اینکه سرطان در مراحل پیشرفته تری باشد.

اگر شما تجربه درد یا فشار در لگن خود حس می کنید برای پیدا کردن علت دقیق و رد کردن احتمال سرطان حتما به پزشک مراجعه نمایید.

 

 

احساس ناراحتی هنگام ادرار

 

 

یکی از نشانه های آشکار و شایع این بیماری کشنده است. ناراحتی ادراری می تواند شامل سوزش ، سوزش یا احساس تنگی در حین ادرار باشد. چنین عواملی هنگامی رخ می دهند که سرطان به بافت های مجاور گسترش یافته باشد. در صورت بروز این علائم مراجعه به پزشک ضروری است.

با این حال ناراحتی های ادرای مانند عفونت ادراری، مشکل مثانه و عفونت های قارچی یا بیماری های مقاربتی نیز می تواند باعث این درد شوند . در هر حال مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان مناسب ضروری است.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  کمردرد و روش های درمان آن

 

 

دوره های قاعدگی سنگین تر و طولانی تر

 

 

دوره های قاعدگی طولانی تر از حد طبیعی یکی دیگر از علامت های هشدار دهنده سرطان دهانه رحم می باشد. احتمالا به علت گسترش سرطان و التهاب دهانه رحم این مشکل ایجاد می شود. منظور از خونریزی شدید و سنگین خونریزی است که شما مجبور باشید بیشتر از هر دو ساعت یک بار دستمال بهداشتی یا تامپون را عوض کنید.

 

به غیر از سرطان ، خونریزی شدید می تواند به دلیل عدم تعادل هورمونی، فیبروئید، پولیپ،بیماری التهابی لگن، اندومتریوز یا مشکل تیروئید و کبد یا بیماری کلیوی نیز باعث خونریزی شود. حتی برخی داروها نیز می توانند موجب این خونریزی شوند. هرگونه تغییر در قوام دوره عادت ماهیانه را باید با پزشک خود مطرح کنید. در هر حال پیشگیری بهتر از درمان است.

 

 

از دست دادن کنترل مثانه

 

 

 

 

در زنان باردار و کسانی که میزان مصرف مایعات روزانه خود را افزایش داده اند این مورد شایع است. اما اگر شما بدون هیچ دلیلی دچار عدم کنترل ادرار می شوید باید این مورد را بررسی کنید.

کنترل مثانه یک مسئله مهم در ابتلا به سرطان دهانه رحم است.این مسئله نشان می دهد که ممکن است سرطان به نواحی دیگر مانند مثانه یا سایر بخش های دستگاه دفع ادرار گسترش یافته است. افراد مبتلا به این سرطان اغلب عدم کنترل مثانه را همراه با وجود خون در ادرار تجربه می کنند. در صورت عدم کنترل مثانه و یا مشاهده خون در ادرار حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

از دست دادن وزن بدون هیج دلیل مشخصی

 

 

یکی از نشانه های بروز سرطان در بدن فرد کاهش وزن بدون دلیل است. هنگامی که فرد مبتلا به سرطان است سیستم ایمنی بدن به سختی با آن مبارزه می کند. بدن پروتئین کوچکی به نام سیتوکین  برای شکستن بافت های چربی در نرخ بالاتر از حد طبیعی تولید می کند که این امر منجر به از دست دادن وزن بدن صرف نظر از رژیم غذایی شخص می شود. اگر شما بطور ناگهانی وزن بدن خود را از دست می دهید و برخی از علائم ذکر شده در این مقاله را نیز مشاهده نموده اید ممکن به خاطر سرطان دهانه رحم باشد که مهم است که حتما آزمایش بدهید.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  اگر جرات دارید باز هم ناخن هایتان را بجوید!!!

 

 

خستگی ثابت

 

 

 

یک روز شلوغ هر کسی را می تواند خسته کند اما با این حال با کمی استراحت شما انرژی از دست رفته خود را به دست می آورید. اگر شما با وجود استراحت کردن باز هم دچار کمبود انرژی هستید می تواند دلیلی برای نگرانی باشد. هنگامی که فرد از سرطان رنج می برد گلبول های قرمز خون توسط گلبول های سفید به مبارزه برای این بیماری به کار گرفته می شوند. این باعث کم خونی می شود که منجر به خستگی ، فقدان انرژِی ، از دست دادن اشتها می شود علاوه بر این میزان اکسیژن رسیده شده  به بدن کاهش می یابد

وجود کم خونی یک علامت هشدار دهنده است که سرطان به سرعت در حال پیشرفت است و شما نیاز دارید که به سرعت درمان را آغاز کنید.

پا درد

 

 

زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم اغلب تجربه تورم و درد در پاهای خود را دارند. وقتی سرطان گسترش می یابد مانع جریان خون در پاها و در نتیجه موجب وزم پاها می شود. پاها اغلب متورم و دردناک شده و انجام فعالیت های روزانه برای فرد بسیار دشوار می شود. هنگامی که سرطان دهانه رحم ایجاد می شود درد در طول زمان افزایش پیدا می کند و ممکن است درد در پشت را نیز احساس کنید

به یاد داشته باشید که درد ساق پا به معنی این نیست که شما سرطان دارید . اگر ساق پای شما درد می کند و چند مورد دیگر از نشانه های ذکر شده در این مقاله را حس کردید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید.

 

 

نکات پیشگیرانه:

  • زنان بین ۲۰ تا ۳۰ سال باید یک آزمایش غربالگری هر ۳ سال داشته باشند و زنان بین ۳۰ تا ۶۵ سال هر ۳ تا ۵ سال یک آزمایش غربالگری بدهند.
  • دریافت واکسن HPV قبل یا اوایل ۲۰ سالگی
  • ترک سیگار و قرار نداشتن در معرض دود سیگار
  • پیشگیری از بیماری های مقاربتی
  • این موارد ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش می دهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *