خانه / پزشکی و سلامت / بلیچینگ جدید ترین روش سفید کردن دندان ها

بلیچینگ جدید ترین روش سفید کردن دندان ها

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ یعنی سفید کردن دندان ها با مواد  خاص اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن. مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینای دندان نفوذ کرده و رنگ ریزه های رسوب کرده در بین هرم های میانی را اکسید می کنند.

.
با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می شود. در سال های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفید کردن دندان در داروخانه ها و سوپر مارکت ها ارائه می شوندکه غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندان پزشک بر مراحل درمان، استفاده از آنها توصیه نمی شود.

.

انواع بلیچینگ

۱-  روش  اول، بلیچینگ در خانه می باشد. دندانپزشک ، قالب مخصوص را برای بیمار تهیه کرده و همراه با ژل مخصوص بلیچینگ با غلظت خیلی کم ، به بیمار تحویل می دهد تا در منزل  استفاده کند.

.
۲- روش دیگر  بلیچینگ در مطب می باشد که توسط دندانپزشک در مطب انجام می گیرد و بسیار موثر تر است چون ژل مخصوص بلیچینگ با غلظت خیلی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 


۳- ولی مطمئن ترین و موثرترین روش ، بلیچینگ در مطب با استفاده از اشعه مخصوص بلیچینگ ، با مراقبت و حفاظت  دقیق دندان پزشک می باشد.
روش های بلیچینگ با دستگاه ، در مطب

 


دندانپزشک ابتدا با ژل مخصوص محافظ لثه، تمام اطراف دندان های جلو را به منظور محافظت می پوشاند. لب بیمار نیز به وسیله دهان بازکن مخصوص کنار زده شده و کاملا محافظت می شود.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  بیماری قلبی عوامل و علائم آن

.
سپس ژل مخصوص بلیچینگ که ژل پر اکسید هیدروژن ۳۷ درصد می باشد، با دقت روی سطوح بیرونی دندان های جلو گذاشته می شود بعد از آن با دستگاه مخصوص بلیچینگ که اشعه با فرکانس بالا و به رنگ آبی تولید می کند ، به ژل گذاشته شده روی دندان تابانده می شود، این عمل با دقت بالا و چند مرتبه تکرار می شود.
این اشعه باعث فعال شدن زیاد ژل و تاثیر سریع آن می شود بطوری که در یک جلسه حدودا یک ساعته ، درمان بلیچینگ با موفقیت به اتمام می رسد.

.

میزان اثر بلیچینگ

 


بلیچینگ باعث سفید و روشن تر شدن دندان ها به اندازه ۴-۳-۲ درجه می شود
البته میزان سفید شدن دندان ها بسته به جنس دندان ها و نوع بد رنگی دندان ها در افراد مختلف متفاوت است و در بعضی بد رنگی ها تاثیرات بسیار زیاد و شگرفی می گذارد.

.

ضرر بلیچینگ

بلیچینگ در صورتی که با روش اصولی و صحیح و دقت لازم انجام شود، هیچگونه ضرر و  اثر سوء نخواهد داشت و کاملا بی ضرر است.
بعد از بلیچینگ ممکن است گاهی به طور موقت دندان ها یک مقدار حساس شوند که پس از چند روز بهبود می یابد.  استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت در این گونه موارد توصیه می شود.

.

دوام بلیچینگ

 

 

شما نباید تصور کنید یک بار که دندان هایتان را سفید کردید هیچ وقت دیگر به سفید کردن آن ها احتیاج نخواهید داشت. سفید کردن دندان ها آثار همیشگی ندارد ولی معمولا چند سالی سفید خواهند ماند.
حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد که شما پس از سفید کردن دندان هایتان ، چقدر توصیه های ایمنی را رعایت کنید.
نوشیدن زیاد قهوه و چای پر رنگ، کشیدن سیگار ،  استفاده زیاد از نوشابه های رنگی  و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان ، از عواملی هستند که باعث می شوند مدت زمان دوام بلیچینگ کمتر شود.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  خواص شگفت انگیز کلم بروکلی در پیشگیری از سرطان و آسم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *