خانه / پزشکی و سلامت / آیا رابطه جنسی پس از حمله قلبی خطر آفرین است؟

آیا رابطه جنسی پس از حمله قلبی خطر آفرین است؟

شاید شما هم یکی از افرادی هستید که دچار حمله قلبی شده اید و اکنون که بهبود یافته اید گمان می کنید که ممکن است با داشتن رابطه جنسی دچار حمله قلبی شوید و یا در رختخواب بمیرید. در این مقاله قصد داریم چشم انداز درست و راه حل های مناسبی برای تان ارائه دهیم تا الان هم نیز مانند گذشته از زندگی جنسی خود لذت ببرید.

.

چرا پس از حمله قلبی ترس از برقراری رابطه جنسی به وجود می آید؟

.

در حالی که ترس پس از حمله قلبی و همچنین مرگ ومیر در رختخواب به خاطر حملات قلبی شایع است دکتر گلد برگ روانشناس و استاد دانشگاه  آمریکا در این باره می گوید: ” میزان ابتلا به افسردگی در زنان پس از حمله قلبی بسیار بیشتر از است انها از برقراری رابطه با همسر خود ، عرق کردن ، تحریک شدن بسیار واهمه دارند و می ترسند که در رختخواب بمیرند.”

مردان نیز در معرض ابتلا به مشکلاتی هستند که باعث می شود رابطه جنسی را فراموش کنند آنها سستی و نزدیکی به مرگ را می بینند و این می تواند منجر به مسائلی شود که نیاز به درمان روان داشته باشند

 

 

برخی از بیماران می گویند “از برقراری رابطه جنسی خجالت میکشم”  اگر شما چنین هستید حتما باید با دکتر خود صحبت کنید و باید این اطمینان  را به دست آورید که رابطه جنسی برای شما هیچ خطری ندارد و بلکه لذت بخش است.

.

چه موقع پس از حمله قلبی می توانید رابطه داشته باشید؟

در اکثر موارد افراد پس از چند هفته پس از حمله قلبی میتوانند رابطه جنسی خود را از سر بگیرند. در واقع احتمال حمله قلبی آنقدر کم است که نمی تواند نگران کننده باشد . بطور کلی بیماران اگر پس از حمله قلبی قادر به راه رفتن ، بالا رفتن از پله ، راه رفتن بر روی تردمیل و یا فعالیت با شدت متوسط بدون درد در قفسه سینه تنگی نفس باشند می توانند رابطه جنسی داشته باشند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10 ماده غذایی که باعث کاهش کلسترول خون می شوند

.

رابطه حتی پس یک حمله قلبی حتی اگر فرد عمل بای پس را با موفقیت انجام داده باشد ایمن است و هیچ مشکلی ندارد،  حتی در بیمارانی آنژیو پلاستی انجام داده اند که برای باز نگه داشتن عروق در آن استنت قرار می دهند نیز مشکلی ندارد.

.

علائم هشدار دهنده در هنگام رابطه:

اگر در هنگام رابطه احساس درد در قفسه سینه،کوتاه شدن نفس ها ،ضربان قلب نامنظم را مشاهده کردید کمی توقف کرده و استراحت نمایید اگر علایم برطرف نشد با اورژانس تماس بگیرید.

.

رابطه پس از حمله قلبی:

 

تا چند هفته و چند ماه برای بیماران قلبی داشتن رابطه کمتر عادی است. اما زمانی که احساس امادگی کردید باید ترس خود را کنار بگذارید. دکتر گلد برگ در کتاب خود در این خصوص می گوید “فکر می کنم باید به رابطه جنسی به عنوان یک فعالیت لذت بخش نگاه کنید “و توصیه می کند که بیماران قلبی به سرعت خود را بهبود بخشند و از رابطه غافل نشوند.

.

ورزش منظم داشته باشید و به سلامت خود بیشتر اهمیت دهید. بیماری قلبی به شما یک فرصت دوباره می دهد تا زندگی خود را بهبود ببخشید، بسیاری از بازماندگان بیماری های قلبی می گویند تبدیل به افرادی مراقب و دوست دار خویشتن تبدیل شده ایم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *