خانه / گردشگری / جاذبه های گردشگری استان زیبای خوزستان

جاذبه های گردشگری استان زیبای خوزستان

استان خوزستان سرزمینی است که از سلسله جبال پیچیده زاگرس شروع شده و پس از جای دادن اراضی وسیع جلگه ای به آبهای خلیج فارس می پیوندد. این سرزمین از شمال به استان خوزستان و از مشرق به استان های چهار محال و بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد و از مغرب به کشور عراق و استان ایلام محدود است.

.
خوزستان از طریق خلیج فارس با کشورهای حاشیه نشین جنوبی و از غرب با کشور عراق همسایگی دارد.

.
خوزستان و سواحل آن بسیار گرم بوده و متوسط گرمای سالانه آن بین ۲۴ تا ۲۸ درجه تفاوت می کند. تیر ومرداد گرمترین و دی و بهمن خنک ترین ماه های سال  است. رودهای خوزستان عبارتند از : کارون ، کرخه ، دز ، مارون و هندیجان  زهره .

.

.
اکثر مردم به زبان فارسی صحبت می کنند و عشایر مقیم و بومی خوزستان به عربی ، بختیاری ، لری و لهجه دزفولی ، شوشتری و ترکی صحبت می کنند.

.
حضور فعال ۸ هزار ساله  دولت های باستان ایلام ، هخامنشیان ، اشکانیان ، ساسانیان و اعراب مسلمان سایر اقوام  را می توان از آثار و یادمانهای باستانی به جا مانده  در شهرهای ایذه ، مسجد سلیمان ، شوش ، شوشتر و هفت تپه بهبهان اهواز دریافت.

 

.
چغاز زنبیل در نزدیکی هفت تپه و کاخ آپادانا در شوش و کول فره در ایذه از دیدنی ترین آثار باستانی و مقبره دانیال نبی در شوش از زیارتگاه های مهم به شمار می آیند.

.
نام قدیم اهواز در گذشته هرمزدار در شیر و پس از آن  سوق الاهواز و در عهد قاجاریه آن را ناصری یا ناصریه می نامیدند. در سال ۱۳۱۴ شمسی نام این شهر اهواز نامیده شد.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  جاذبه گردشگری دشت لار

.
اردشیر سد بزرگی  بر کارون نهاد و در عصر وی و جانشینانش این شهر رونق و اعتبار فراوان داشت و به جای شوش پایتخت سوزیانا یا خوزستان گردید.

 

 


یکی از بازار ها ی قدیمی شهر اهواز بازار عبد الحمید نام دارد . بازارچه ای با ده ها دست فروش . در این بازارچه دو بنای معروف مربوط به دوره قاجار نیز وجود دارد.
بازار فلافل اهواز نیز یکی از مهمترین بازارهای توریستی اهواز می باشد که همیشه مورد توجه مسافران و جهانگردان بوده است.

 

نکته هایی درباره شهر اهواز:

 


گذر بزرگترین رود ایران از درون شهر
بزرگترین پل کابلی خاورمیانه (پل هشتم ) در این شهر قرار دارد.
چهارمین پل پولادی جهان در این شهر ساخته شد( پل سپید به دست مهندسین آلمانی)
یکی از هشت کلان شهر ایران است.
نیمی از نفت ایران در این شهر تولید می شود.
یکی از پایتخت های امپراتوری اشکانی (در دوره اردوان چهارم اشکانی)

سوغات اهواز:

سوغات اهواز خرما، کلوچه های خرمایی و لباس های محلی می باشد.

غذاهای سنتی :

 


کباب بختیاری ، امگشت (پلو ماهی که از یک نوع ماهی خشک و شور تهیه می شود)، غذاهای دریایی که با استفاده از ماهی طبخ می شوند مانند قلیه ماهی ، ماهی صبور و حشو، مفطح که از برنج به همراه گوشت گاو و یا گوسفند و همراه مخلفات درست می شود و در هنگام صرف در ظرف بزرگی (سینی) جلوی مهمان گذاشته می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *