خانه / دانش و فناوری / بالاخره داروی ضد پیری کشف شد

بالاخره داروی ضد پیری کشف شد

محققان UNSW کشف جدیدی در ساختار DNA کرده اند که می تواند منجر به تولید یک داروی انقلابی برای درمان پیری شود یا بهتر است بگوییم به زودی داروهای ضد پیری وارد بازار خواهند شد این داروها روند تعمیر DNA را بهبود می بخشند و حتی می تواند به فضانوردان ناسا برای رفتن به مریخ کمک کنند. در مقاله ای که در این زمینه منتشر شده بیان می دارد که تیم محققان یک مرحله حیاتی را در فرآیند مولکولی شناسایی کرده است که به سلول ها اجازه می دهد تا DNA آسیب دیده را تعمیر کند.

 

 

این آزمایشات بر روی موش ها انجام شده که نشان می دهد امکان درمان آسیب DNA در برابر پیری و تابش اشعه های مضر امکان پذیر است. این مسئله توجه ناسا را به خود جلب کرده است و این درمان می تواند به ماموریت فضانوردان به مریخ نیز کمک کند.سلول های بدن ما بطور طبیعی دارای توانایی ذاتی برای ترمیم DNA آسیب دیده را دارند بطور مثال هر وقت که در برابر نور خورشید قرار می گیریم بافت های آسیب دیده ترمیم می شوند ولی این توانایی بدن به مرور زمان با افزایش سن کاهش می یابد.

 

 

 

دانشمندان شناسایی کرده اند که متابولیت NDA+ که به طور طبیعی در هر سلول بدن ما موجود است نقش کلیدی را به عنوان یک تنظیم کننده در برابر اثر متقابل پروتئین کنترل کننده DNA ایفا می کند. در روند بررسی بر روی موش ها محققان متوجه شدند که پیش ساز NDA+ به نام NMN توانایی سلول های آنها را در بهبود آسیب DNA به خاطر تابش اشعه و یا پیری را بهبود بخشید.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  افرادی که این ویتامین را ندارند، 77% ضعیف ترند!

 

پروفسور دیوید سینکلر دانشیار دانشگاه پزشکی UNSW و دانشکده هاروارد در این زمینه گفت:” پس از یک هفته از درمان، سلول های قدیمی در بدن موش ها از سلول های جوان غیر قابل تفکیک بودند” آزمایشات انسانی درمان NMN  در عرض شش ماه آینده آغاز می شود .این کار برای ناسا بسیار هیجان انگیز است زیرا می تواند سلامت فضانوردان مریخ را در طی ماموریت چهارساله حفظ کند

 

 

حتی در ماموریت های کوتاه نیز فضانوردان به خاطر قرار گرفتن در معرض تابش های کیهانی با سرعت بسیار بالایی پیر می شوند و از ضعف عضلانی، از دست دادن حافظه و سایر نشانه ها رنج می برند. در سفر به مریخ فضانوردان وضعیت بدتری خواهند داشت ۵ درصد از سلول های بدن انها می میرد و  احتمال ابتلا به سرطان در آنها ۱۰۰ درصد است. پروفسور سینکلر و همکارش دکتر لیندسی وو در دانشگاه UNSW سال کذشته برنده جایزه iTech  ناسا شدند. دکتر وو می گوید “ما راه حل این مشکل بیولوژیکی را از مطالعه و بررسی ۳۰۰ مقاله دریافت کردیم”

 

تابش کیهانی تنها برای فضا نوردان نیست بلکه هنگامی که به هواپیما سوار می شویم همه ما در معرض آن هستیم.  یک پرواز لندن – ملبورن- سنگاپور تقریبا معادل یک تابش یک ساعته اشعه ایکس به قفسه سینه است. در تئوری درمان پیری هر گونه اثرات آسیب به DNA برای افرادی که زیاد سفرهای هوایی دارند مکررا کاهش می یابد. گروه دیگری گه می توانند از این روش بهره مند شوند بازماندگان سرطانی در دوران کودکی هستند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  چگونه از شر مگس های خانگی خلاص شویم ؟

 

 

دکتر وو می گوید:” ۹۶ درصد مبتلایان به سرطان در دوران کودکی در ۴۵ سالگی از بیماری های مزمن مانند ناراحتی قلبی عروقی، دیابت نوع ۲، بیماری آلزایمر و سرطان های غیر مرتبط با سرطان اولیه رنج  می برند همه این ها به این واقعیت می افزاید که روند پیری در این افراد بسیار بیشتر خواهد بود.” از ۴ سال گذشته پروفسور سینکلر و دکتر وو در حال ساخت NMN در شرکت هایشان هستند. انها قبلا مشخص  کرده بودند که NDA+ می تواند برای درمان بیماری های مختلف پیری ، ناباروری و همچنین درمان عوارض شیمی درمانی مفید باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *