خانه / پزشکی و سلامت / درمان با طب سوزنی

درمان با طب سوزنی

طب سوزنی یا سوزن درمانی که به زبان چینی به آن ژن جیو (ZHEN JIU) گفته می‌شود مهم‌ترین شاخه طب سنتی چین  است که با فروکردن سوزن‌های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن که گذرگاه‌های انرژی دانسته می‌شوند باعث تسکین درد و یا درمان مشکل خاصی از بیمار می‌شود. براساس تئوری طب سوزنی، این نقاط خاص بر روی مسیرهای خاصی از بدن با نام گذرگاهقرار دارند که انرژی حیات که در زبان چینی به آن «چی»  گفته می‌شود در آنها جریان دارد.

 

طب سوزنیچگونه انجام می‌شود؟

 

 

روشی از طب سوزنی که بیش‌تر شناخته شده است از سوزن استفاده می‌کند. سوزن‌های یکبار مصرف، از جنس استیل ضد زنگ که اندکی از موی انسان ضخیم‌تر هستند در نقاط سوزن به پوست وارد می‌شوند. پزشک نقاط درست سوزن را برای درمان مشکل تعیین می‌کند. سوزن فرو رفته ممکن است پیچانده شود، در سرعت‌ها و عمق‌های مختلف بالا و پایین برود، حرارت داده شود یا تحت جریان الکتریکی ضعیف قرار بگیرد. روش دیگری بدون استفاده از سوزن وجود دارد.

بعضی از روش‌های این طب عبارتند از:

طب سوزنی برقی: رویه‌ای که در آن پالس ضعیف جریان برق از طریق سوزن طب سوزنی به نقاط سوزن در پوست فرستاده می‌شود.

طب سوزنی نقطه رهاساز: قرار دادن سوزن‌ ها در یک محل بر روی پوست است که از بخشی از بدن که درد را حس می‌کند دور است. نقاط رها ساز باید به درد مشخص شده انجام شوند، دردی که در محل جراحت احساس نمی‌شود ولی در امتداد اعصاب فرستاده شده و در نقاط دیگر بدن احساس می‌شود.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  بلیچینگ جدید ترین روش سفید کردن دندان ها

طب سوزنی لیزری: استفاده از اشعه لیزر ضعیف به‌جای سوزن  برای تحریک نقاط سوزن.

تزریق در نقطه طب سوزنی: استفاده از سرنگ و سوزن برای تزریق دارو، ویتامین، عصاره‌های گیاهی و مایعات دیگر در بدن در نقطه سوزن.

طب سوزنی در چه مواردی مفید است؟

 

 

 

بیش از ۴۰ بیماری که در سازمان بهداشت جهانی به ثبت رسیده است را می‌توان با این روش درمان کرد البته شایان به ذکر است طب سوزنی تمام درد‌های بدن را تسکین می‌دهد اما ممکن است به صورت دایم آن را درمان نکند.

طب سوزنی در درمان افرادی که جراحی انجام داده‌ و دچار درد بعد از جراحی شده‌اند نقش بسزایی دارد.

طب سوزنی درد های مثل کمردرد ،پا درد،آرتوروز و زنا را درمان می کند و تاثیر بسزایی در درمان این درد ها دارد.بیماری‌های سیستم عصبی از قبیل میگرن و سردرد، بی‌خوابی و افسردگی و بیماری‌های پوستی مانند انواع اگزما، آکنه، چین و چروک و ریزش مو از جمله بیماری‌های قابل درمان در این طب هستند.طب سوزنی درمان مناسبی برای رفع چاقی به خصوص در قسمت ران و شکم است و چاقی موضعی را نیزدرمان می‌کند.

اگر اقدامات طب سوزنی به دست فردی انجام شود که علم این کار را داشته باشد. عوارضی را برای فرد در پی نخواهد داشت.

روند درمان در طب سوزنی :

 

 

 

روند درمان  به این صورت خواهد بود که بیمار ۱۰ جلسه مراجعه می‌کند تنها روی تخت دراز می‌کشد و سوزن بسته به بیماری در نقاطی مختلفی از بدن قرار داده می‌شود، در این روش هیچ دارویی برای فرد تجویز نمی‌شود، در جلسات اول  پزشک منتظر می ماند تا بدن بیمار واکنش نشان دهد، ۲ – ۳ جلسه اول برای اماده کردن مریض است.مهم این است که افرادی که به پزشک برای درمان مراچعه میکنند باور داشته باشند این روش درمان انها را به سلامتی باز میگرداند و روند درمان را نیز تا پایان ادامه دهند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  8 ماده غذایی برای رفع نفخ شکم

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *