خانه / دانش و فناوری / جدید ترین تصویر منتشرشده از خوشه کهکشانی Abell 370

جدید ترین تصویر منتشرشده از خوشه کهکشانی Abell 370

آبل ۳۷۰ (Abell 370) خوشه ای کهکشانی در فاصله حدود ۴ میلیارد سال نوری از زمین است که در صورت فلکی قیطس قرار گرفته است . هسته آن از چند صد کهکشان ساخته شده است.  این خوشه توسط جورج آبل به عنوان دورترین خوشه شناسایی و فهرست شد.

 

 

همگرایی گرانشی

 

 

اینطور به نظر می رسد که آبل ۳۷۰ (Abell 370) شامل چندین کمان نور است که بزرگترین کمان آن کمان ۳۰ است که شناسایی و کشف شده است. این کمان به خاطر هم گرایی گرانشی با اشیا عظیم و تاریک بین کهکشان های دور به شکل یک سراب تغییر شکل می دهد

 

 

در سال ۲۰۰۲ ستاره شناسان با استفاده از یک عدسی گرانشی یک کهکشان در فاصله ۱۲٫۸ میلیارد سال نوری از زمین  را کشف کردند و در آن زمان این کهکشان دورترین کهکشان شناخته شده بود.

 

 

در سال ۲۰۰۹ دانشمندان ناسا مطالعه ای بر روی آبل ۳۷۰ انجام دادند که قادر به کشف یک گروه از کهکشان ها که توسط این خوشه به شکل یک قوس اژدها مانند بودند  شدند از این رو به آن نام مستعار اژدها را دادند. سر این خوشه از یک کهکشان مارپیچی تشکیل شده و دم آن نیز با آهنگی دیگر از کهکشان مارپیچی دیگر تشکیل شده است. چندین کهکشان دیگر نیز در بدن اژدها وجود دارد که با هم تداخل دارند . این کهکشان ها همه با هم در حدود ۵ میلیارد سال نوری از ما فاصله دارند.

می توانید خوشه آبل را با جزئیات بیشتر در ویدئوی زیر مشاهده نمائید.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  چگونه می توان به سادگی خورشید گرفتگی را تماشا کرد

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *