خانه / پزشکی و سلامت / بهترین آزمایش برای کنترل قند خون برای دیابتی ها

بهترین آزمایش برای کنترل قند خون برای دیابتی ها

آزمایش هموگلوبین ای وان سی (A1c) چیست؟

تست آزمایشگاهی ساده ای که میانگین قند موجود در خون فرد را در سه ماه گذشته نشان می دهد.آزمایش همگلوبین A1c نشان می دهد که قند خون فرد مبتلا به دیابت در طول این مدت به میزان نرمال نزدیک بوده یا میزان نرمال بالاتر است. با این روش پزشک معالج شما، قادر به بررسی کنترل قند خون شما می باشد.

 

.

قندی که در جریان خون وجود دارد تمایل به اتصال به هموگلوبین (هموگلوبین مسئول حمل اکسیژن در خون است) در گلبول قرمز دارد. این فرآیند گلیکوزیلیشن نامیده می شود. قند متصل شده به هموگلوبین در طی مدت ۱۲۰ روز عمر گلبول قرمز متصل باقی می ماند. تحقیقات نشان داده است هرچه میزان هموگلوبین  A1c پایین تر باشد احتمال ابتلا به عوارض بینایی ، کلیوی و اعصاب انتهایی در بیماران دیابتی کمتر است.

 

تمام افراد مبتلا به دیابت حداقل دو بار در سال باید این آزمایش را انجام دهند. چنانچه تغییری در نحوه درمان بیمار توسط پزشک معالج صورت گیرد و یا چنانچه برای مدتی طولانی مقدار قند خون بیمار بالا باشد دفعات انجام این آزمایش بالا می رود.

انجام آزمایشات روتین  اندازه گیری قند خون بوسیله دستگاههای  اندازه گیری  قند خون توسط خود بیمار، میزان قند خون را در همان زمان آزمایش نشان می دهد. این موضوع کمک بزرگی برای انتخاب نوع و مقدار غذا، میزان فعالیت فیزیکی و میزان داروی مورد نیاز بیمار می باشد.

.

همچنین با اندازه گیری های روزانه بیمار متوجه خواهد شد که در چه ساعاتی از شبانه روز قند خونش خیلی بالا یا خیلی پایین است و این می تواند برای تنظیم داروی بیمار توسط پزشک موثر باشد. اندازه گیری قند خون بصورت روتین با دستگاه های قند سنج در واقع کنترل قند خون در همان زمان آزمایش است در حالیکه آزمایش همگلوبین A1C تصویر جامعی از کنترل قند خون در سه ماه گذشته را به ما نشان می دهد و برای پزشک نمایشگر  موفقیت یا عدم موفقیت بیمار در کنترل قند خون می باشد.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  بلیچینگ جدید ترین روش سفید کردن دندان ها

 

.

برای برخی افراد مبتلا به دیابت میزان هموگلوبین A1C باید کمتر از ۷ باشد. تحقیقات نشان داده  است که هر چه نتیجه آزمایش هموگلوبین A1C به عدد ۷ نزدیک تر باشد احتمال ابتلای فرد به عوارض و مشکلات دیابت نظیر ناراحتی های بینایی، کلیوی و  اعصاب کمتر می شود.

 

نتیجه آزمایش هموگلوبین A1C با اندازه گیری قند خون روزانه در افرادی که قند خون آنها بالاست مرتبط است، اما در افرادی که نتیجه آزمایش هموگلوبین A1C آنها کمتر از ۷ باشدقند روزانه شان (قبل از غذا) در طول سه ماه گذشته به ندرت بالای ۱۵۰ میلی گرم در  دسی لیتر خواهد بود و از سوی دیگر قند خون آنها کمتر از ۶۰-۷۰ میلی گرم  در دسی لیتر نخواهد بود.

.

چگونه افراد مبتلا به دیابت می توانند هموگلوبین A1C کمتر از ۷ داشته باشند؟

 

اگر بخواهید دیابت را تحت کنترل در آورید لازم است که برنامه صحیح و منظمی را رعایت کنید ، برنامه ورزشی معینی را دنبال کرده و داروهای خودتان را به طور منظم با هماهنگی پزشک معالجتان مصرف نمایید. در ضمن اندازه گیری روتین قند خون و مشورت با پزشک  از ضروریات است.

 

عواملی نظیر خوردن بیش از حد، خوردن غذاهایی که برای افراد دیابتی توصیه نمی شود، نداشتن فعالیت فیزیکی ، استرس، نیاز به تغییرات دارویی ، عفونت ها و بیماری ها سبب بالا رفتن نتیجه آزمایش هموگلوبین A1C می شود . به هر حال در صورت بالا بودن نتیجه آزمایش هموگلوبین A1C ، بیمار باید تحت بررسی قرار گرفته و برنامه منظم تغذیه ای ، ورزش و  داروی جدید ی دریافت کند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  چطور در هوای آلوده سالم بمانیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *