خانه / سرگرمی / با ۱۰ تا از معروف ترین دیوارهای جهان آشنا شوید

با ۱۰ تا از معروف ترین دیوارهای جهان آشنا شوید

دیوار ها در تمدن بشر به عنوان ابزاری برای حفاظت از یورش طبیعت یا حیوانات خطرناک و دشمنان و یا به عنوان علامت گذاری تعیین مرزها ساخته می شدند. باگذشت زمان دیوارها کاربرد جدید پیدا کردند. برخی از دیوارها به عنوان نماد یادبودی از گذشتگان ساخته شدند و برخی به عنوان جلوه ای از زیبایی را می خواهند به نمایش بگذارند . اجازه دهید تا شما را با ۱۰ دیوار شگفتی ساز در تمدن بشر آشنا کنیم.

 

 

دیوار دیار بکر

 

 

این دیوار در اطراف شهر بکر در یک از بزرگترین شهرهای ترکیه واقع شده است. و دایره ای به شعاع ۳٫۴ مایل را تشکیل می دهد. این دیوار از سنگ  آتشفشانی بازالت سیاه و سفید ساخته شده است. این دیوار با یک ساختار آجر کاری استادانه طراحی شده و در آن مکان سربازخانه، اتاق های ذخیره سازی ، چهار دروازه  تعبیه شده است. این دیوار در دوران باستان ساخته شده و در سال ۳۴۹ بعد از میلاد از نو بازسازی شده است.

 

 

دیوارSacsayhuman

 

 

این دیوار در حومه شمال کوسکو در پرو ساخته شده و زمانی پایتخت امپراطوری اینکاها بوده است. این دیوار های زیگزاگ مانند که مثل دندان به نظر می رسند از سنگ جلا  ساخته شده اند. برای جلوگیری از تخریب دیوار، سه دیوار به طور موازی که در بین آنها تخته سنگی قرار دارد که حتی یک برگه کاغذ نمی تواند عبور کند ساخته شده اند.

 

 

دیوار بزرگ زیمباوه

 

 

این دیوار در که در حال حاضر خرابه های آن باقی مانده است روزگاری بخشی از شهر بزرگ زیکباوه بود این دیوار در پایتخت پادشاهی زمیباوه و در دوران عصر آهن ساخته شده بود که یک بنای بزرگ و مستحکم به ارتفاع ۳۶ فوت و عرض ۸۲۰ فوت ساخته شده بود. این دیوار بزرگ ترین ساختار در جنوب صحرای آفریقاست و یکی از دیوارهای معروف در جهان است.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10 مورد شگفت انگیز ترین نقاط جهان

 

 

دیوارهای بابل

 

 

دیوارهای بابل که قدمت آن به ۵۷۵ سال قبل از میلاد می رسد و مکان آن در عراق امروزی می باشد. بابل شهری در تمدن بین النهرین در حدود ۸۵ کیلومتری بغداد بود که توسط دیوار های بابل احاطه شده بود. این دیوارها یکی از عجایب جهان به شمار می روند  که از کاشی های آبی ساخته شده بودند و در حجاری آن ها نقوش برجسته و تصاویر اژدها به تناوب یافت می شد. این دیوار توسط صدام حسین ترمیم و از نو بازسازی شدند.

 

 

دیوار ساختمانی سنگ

 

 

دیوار ساختمانی سنگ یک سری دیوار در شبه جزیره peljesaca واقع در جنوب کرواسی هستند که دو شهر استون و مالی را به هم وصل می کردند و به منظور حفظ ذخایر با ارزش نمک که ثروت مهمی برای مردم آن جا به شمار می رفتند ، ساخته شده بودند این دیوار در قرن ۱۵ میلادی ساخته شده و دومین دیوار طولانی در اروپا محسوب می شود.

 

 

دیوار هادریان

 

 

این دیوار بین انگلستان و اسکاتلند ساخته شده است . این دیوار که در اوایل قرن دوم ساخته شده به طول ۷۳ مایل از دریای ایرلند تا دریای شمال کشیده و و طولانی ترین دیوار اروپا می باشد. این دیوار را رومی ها  برای جلوگیری از ورود قبایل اسکاتلند به مستعمرات انگلستان ساختند. این دیوار هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

 

 

دیوار تروی

 

 

دیوارهای تروی در شمال غرب ترکیه و در قرن ۱۳ قبل از میلاد ساخته شده اند. سایت باشتان شناسی تروی در مورد این دیوار گفته که از خراب های باقی مانده از  این طور به نظر می رسد که این دیوار به دور شهر تروی برای محافظت این شهر از جنگ کشیده شده بوده . این دیوار یکی از معروف ترین دیوارهای دنیاست که توریستهای زیادی را به سمت خود جذب می کند.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  تایلند سرزمینی پر از دیدنی های گوناگون

 

 

دیوار غربی

 

 

دیوار غربی که به دیوار ندبه نیز معروف است واقع در شهر اورشلیم در اسرائیل است. این دیوار احتمالا ۱۹ سال قبل از میلاد در پایان دوره معبد دوم ساخته شده است. حدود ۱۷ لایه از این دیوار زیر سطح زمین بوده و و لایه های باقی مانده از قرن ۷ به بعد به آن اضافه شده است.این دیوار یک مکان مقدس برای یهودیان به شمارمی رود.

 

 

دیوار بزرگ چین

 

 

هر چند ادعا می شود که این دیوار از ماه قابل رویت و مشاهده می باشد اما در هر صورت این دیوار یکی از معروف ترین دیوارهای جهان است که در قرن ۱۶ قبل از میلاد برای  محافظت از مرزهای امپراطوری چین در برابر هجوم قبایل شمالی ساخته شده است و یک بار تخریب شده که در قرن ۵ بازسازی شده است. گفته می شود که این دیوار در زمان امپراطوری سلسله مینگ به طول ۵۵۰۰ متر و متشکل از تعداد زیادی مانع ساخته شده است.

 

 

دیوار برلین

 

 

دیوار برلین که نماد ساخت و ساز مدرن و امروزی است در اوج جنگ سرد در سال ۱۹۶۱ در شرق آلمان ساخته شد و به نوعی تلاشی بود برای جداسازی شرق آلمان از غرب آن. حدود ۵۰۰۰ نفر سعی کردند که از این دیوار فرار کرده و آن را دور بزنند که منجر به مرگ چندین نفر شد. سرانجام با سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۸۹ این دیوار تخریب شد . اکنون که بقایایی از این دیوار باقی مانده به صورت هنر مندانه و با گرافیت پوشیده شده است.

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  سفر به هند تجربه ای که نباید از دست داد

دیوارهای معروف دیگری نیز در جهان وجود دارد مثل دیواری که در اطراف بیت لحم کشیده و اسرائیل استدلال می کند که این دیوار را برای محافظت غیر نظامیان از حملات تروریستی فلسطین ساخته است. یا دیوار ویتنام  برای یادبود کشته شدگان جنگ ویتنام ، یا بنای یادبود در واشنگتن دیسی به عنوان ادای احترام به سربازان آمریکایی که در ویتنام جنگیدند و کشته یا مفقود شدند. این دیوارها و بسیاری از دیوارهای دیگر یادبودی ازتلاش ، مقاومت بشر در برابر موانع و استحکامات بوده اند و شاهدی عینی هستند که ایستادگی افراد زیادی را یاد آوری می کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *