خانه / پزشکی و سلامت / ۱۰ ماده غذایی فوق العاده برای افزایش سوخت و ساز و کاهش وزن بدن

۱۰ ماده غذایی فوق العاده برای افزایش سوخت و ساز و کاهش وزن بدن

متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن روندی است که از طریق آن بدن غذایی را که شما خورده اید را تبدیل به انرژی می کند. متابولیسم پایه به بدن کمک می کند تا زمانی که شما در حال استراحت هستید عملکرد های پایه ای مانند تجدید سلولی ، تنفس و تعادل هورمونی، گردش خون را حفظ کند. چندین عامل متابولیسم پایه شما را تحت تاثیر قرار می دهداز جمله سن، جنسیت، قد، وزن، ترکیب بدن و رژیم غذایی.

هر چه نرخ سوخت و ساز بدن بیشتر باشد شما پر انرژی تر و فعال تر خواهید بود. با این حال اگر متابولیسم بدن شما پایین باشد ممکن است در بدن تان با علائمی از جمله خستگی، کلسترول بالا، ضعف عضلانی، خشکی پوست، افزایش وزن، تورم مفاصل، ترشحات سنگین قاعدگی، افسردگی ، ضربان قلب آهسته مواجه باشید.

شاید ژنتیک تا حدودی نقشی در سوخت و ساز بدن داشته باشد اما راه های بسیاری برای تغییر این روند وجود دارد. یکی از راهکار ها این است که با خوردن برخی مواد غذایی سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم که در نتیجه آن میتوانیم شاهد کاهش وزن باشیم

اما ۱۰ ماده غذایی که باعث افزایش  سوخت و ساز بدن می شوند عبارتند از :

 

لیمو

 

 

لیمو یک منبع غذایی عالی برای افزایش سوخت و ساز بدن است. لیمو به دستگاه گوارش و کبد کمک می کند تا سموم را دفع کنند. آنزیم ها و ویتامین C موجود در لیمو سموم بدن را همچون زباله به بیرون بدن هدایت می کند. در نهایت باعث بهبود سوخت و ساز بدن می شود . شما می توانید یک لیمو را آب گرفته و در نصف لیوان آب گرم بریزید و صبح با معده خالی مصرف کنید تا منجر به افزایش سوخت و ساز بدن تان شود  یا اینکه آب لیمو تازه را به وعده های غذایی تان اضافه نمائید.

 

 

چای سبز

 

 

هنگامی که از افزایش سوخت و ساز بدن صحبت می کنیم چای سبز در این زمینه خارق العاده است. آنتی اکسیدان ها و پلی فنول های چای سبز در بهبود فعالیت متابولیکی بدن شما کمک موثری می کنند.

 

در یک مطالعه منتشر شده در مجله فیزیولوژی و رفتار در سال ۲۰۱۰ تحقیقات نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها و ترکیب های موجود در چای سبز به افزایش مصرف انرژی و مقابله با کاهش سوخت و ساز بدن کمک می کند که نتیجه آن کاهش وزن و حفظ وزن و افزایش متابولیسم است. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند نوشیدن ۲تا ۳ فنجان چای سبز در روز را برای بهبود فعالیت متابولیکی بدن توصیه می کند.

 

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  چگونه از شر ناخن های زرد تان خلاص شوید؟

 

فلفل

 

 

فلفل قرمز حاوی ترکیب شناخته شده ای به نام کیسایسین است که تاثیر مثبتی بر افزایش سوخت و ساز بدن شما می گذارد. کیسایسین دارای خواص ترموژنیک است که به سلول های بدن کمک می کند تا انرژی را به گرما تبدیل کنند.

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۸ در مجله ژورنال بیولوژیک نشان داد که کیسایسین با افزایش حرارت که منجر به افزایش حرارت در بدن و افزایش سوخت و ساز می شود در ارتباط است. کیسایسین باعث افزایش فعالیت پروتئین در داخل سلول چربی می شود که منجر به شکسته شدن بافت چربی و کاهش بافت چربی در بدن می شود.

 

 

 

 

 

گریپ فروت سرشار از ویتامین C است که در بهبود سوخت و ساز بدن نقش موثری دارد. ویتامین C به چربی سوزی در بدن و تنظیم متابولیسم کمک می کند. گریپ فروت درارای یک فلاونوئید به نام naringenin است که دارای خواص آنتی اکسیدانی عالی برای بهبود سو خت و ساز بدن است. این فلاونوئید کمک می کند تا سطح انسولین در خون پایین بیاید که این به نوبه خود منجر به متعادل شدن سطح قند خون و در نتیجه سوخت و ساز بدن بهبود می یابد.

 

مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۰۶ در مجله دارویی غذایی نشان می داد که افراد چاقی که در رژیم غذایی خود از گریپ فروت استفاده می کردند تجربه کاهش وزن بیشتری و قابل توجهی نسبت به سایرین داشتند برای بهبود متابولیسم بدن تان و کاهش وزن سریع می توانید یک گریپ فروت تازه را بخورید یا اینکه یک لیوان آب گریپ فروت مصرف نمائید.

توجه:همانطور که می شود این میوه را با نسخه یا بدون نسخه مصرف نمود اما توصیه می شود قبل از گنجاندن این میوه در رژیم غذایی خود حتما با پزشک تان مشورت نمائید.

 

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  بهترین آزمایش برای کنترل قند خون برای دیابتی ها

 

سیب

 

 

در حالی که خوردن یک سیب در روز به سلامتی بدن کمک می کند باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و به کاهش وزن کمک می کند. سیب کم کالری و سرشار از فیبر محلول است که فیبر محلول در آن به بهبود عملکرد روده کمک می کند. به علاوه به شما کمک می کند تا احساس سیری کنید و جلوی گرسنگی شدید را می گیرد که منجر به خوردن ناآگاهانه غذاهای مضر می شود.

 

استفاده از سیب به دلیل این که حاوی فیبر می باشد قبل از یک وعده غذایی می تواند یک استراتژی موثر در ایجاد احساس سیری و در نتیجه کاهش مصرف انرزی در یک وعده غذایی باشد

 

 

زنجبیل

 

 

یک ادویه مشترک که در تمام آشپزخانه ها پیدا می شود زنجبیل است. زنجبیل دارای خاصیت ترموزنیک است یه این معنی که مصرف آن باعث افزایش درجه حرارت بدن می شود و افزایش درجه حرارت بدن باعث مصرف کالری بیشتر در بدن می شود. زنجبیل باعث کاهش قطر عروق و بهبود گردش خون می شود. افزایش گردش خون به علت افزایش درجه حرارت بدن می باشد که به نوبه خود به شما کمک می کند تا کالری بیشتری بسوزانید.

 

 

قهوه سیاه

 

 

کافئین موجود در قهوه به عنوان یک محرک سیستم اعصاب مرکزی عمل می کند که باعث بهبود سوخت و ساز بدن می شود. بر طبق مطالعات منتشر شده در سال ۱۹۸۰ در مجله آمریکایی تغذیه بالینی خوردن قهوه بعد از غذا اثرات فوری در اکسیداسیون چربی ها می گذارد. کافئین موجود در قهوه با تحریک سیستم عصبی به شکستن چربی ها کمک می کند همچنین باعث افزایش متابولیسم بدن می شود.

نکته : باید توجه داشته باشید که مصرف کافئین بیش از حد می تواند برای بدن مخرب باشد بنابراین توصیه می شود فقط ۲ تا ۳ فنجان قهوه در روز بنوشید.

 

 

دارچین

 

 

دارچین این ادویه خوش عطر و محبوب باعث سوخت و ساز بدن و کاهش وزن می شود. به غیر ازکم کالری بودن دارچین سرشار از آنتی اکسیدان و مواد گیاهی است که باعث افزایش متابولیسم بدن می شود. دارچین علاوه بر این یک تثیت کننده طبیعی قند خون است که در کنترل انسولین و حمل ونقل گلوکز به سلول در بدن موثر است. دارچین حاوی یک پلیمر است که مسئول بهبود سطح گلوکز در بدن است

خواندن این مطلب رو هم به شما پیشنهاد می دهیم  10 ماده غذایی فوق العاده که خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد را بهتر بشناسید

 

مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۰ در مجله علو و صنعت دیابت این گونه بیان می کند که دارچین و اجزای سازند آن اثرات مثبتی بر همه عوامل مرتبط با سندورم متابولیک ازجمله حساسیت به انسولین، آنتی اکسیدان ها، چربی، قند خون، فشار خون، التهاب و وزن بدن دارد . کارشناسان توصیه می کنند برای بهبود و افزایش متابولیسم بدن ۱ تا ۳ گرم دارچین (نصف قاشق جای خوری) در روز برای مدت ۲۰ روز مصرف نمائید.

 

 

بادام

 

 

خوردن بادام می تواند منجر به افزایش مصرف انرژی در بدن شما شود. اگر چه بادام حاوی کالری بالایی است اما سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ است که باعث کاهش ترشح  هورمونی به نام لپیتین که یک ماده طبیعی در بدن است که منجر به کاهش سوخت و ساز بدن می شود. بادام سرشار از پروتئین است که باعث سوزاندن کالری بیشتر و افزایش متابولیسم  در بدن می شود

با این حال مصرف یک مشت بادام تازه یا خشک روزانه کافی است و بیشتر از این توصیه نمی شود.

 

 

کلم بروکلی

 

 

کلم بروکلی یکی از آن دسته سبزیجاتی است که به بهبود فعالیت متابولیکی بدن کمک موثری می کند. این سبزی سرشار از کلسیم و ویتامین C است که هر دو از اجزای ضروری برای بهبود و افزایش متابولیسم بدن می باشند. کلسیم به عنوان کی محرک برای افزایش سوخت و ساز بدن عمل می کند در حالی که ویتامین C  به جذب بهتر کلسیم کمک می کند . علاوه بر این کلم بروکلی حاوی ترکیبات شیمیایی گیاهی است که باعث سرعت تجزیه چربی در سلول و در نتیجه رهایی بدن از ذخایر اضافی چربی می باشد.

استفاده از یک و نیم فنجان کلم بروکلی در رژیم غذایی روزانه تان می تواند باعث افزایش متابولیسم بدن شود که در کاهش وزن موثر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *